$39,999.00
Germaine Marine | Saint George, Utah
2012 Supra Launch 22V – Your Ultimate Wakeboard and Wakesurf Boat
The 22‑foot launch is engineered for high performance on the water while offering a comfortable interior experience for up to fifteen passengers. Designed with luxury materials like multi‑textured Syntec NANO Block vinyls, Gore Tenara thread, and triple density foam construction, ...
[read more]2012 Supra Launch 22V – Your Ultimate Wakeboard and Wakesurf Boat
The 22‑foot launch is engineered for high performance on the water while offering a comfortable interior experience for up to fifteen passengers. Designed with luxury materials like multi‑textured Syntec NANO Block vinyls, Gore Tenara thread, and triple density foam construction, this boat delivers both style and durability.
Key features include:
Specifications (Used)
| General Details | |
| Location | St George, UT |
| Status | Used |
| Stock Number | SGU025A |
| Year | 2012 |
| Make & Model | Supra Launch 22V |
| Dimensions | |
|---|---|
| Length (LOA) | 22 ft 6 in |
| Beam (Width) | 8 ft 3 in |
| Performance & Capacity | |
| Engine Hours | 881 hrs |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Capacity | 50 gallons |
| Dry Weight | 3,900 lbs |
| Max Payload | 2,100 lbs |
| Build & Features | |
| Bodies Material | Fiberglass |
| Hull ID / VIN | ISRHV025A212 |
| Propulsion Type | V‑Drive (1 engine) |
| Steering System | Rudder |
| Appearance & Comfort | |
| Exterior Color | Black / White |
| Interior Color | Grey / White |
| Maximum Occupancy | 15 persons |
| Location | St George UT | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | SGU025A | |
| Year | 2012 | |
| Make | Supra | |
| Model | Launch 22V | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Wakeboard/Wakesurf | |
| VIN | ISRHV025A212 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| Hull id number | ISRHV025A212 | |
| LOA (Length) | 22 ft 6 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 3 in | |
| Type/Use | Pleasure | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | Rudder | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Hours | 881 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 3900 lbs | |
| Max Weight Capacity | 2100 lbs | |
| Hull Material | Fiberglass | |
| Color | Black/ White | |
| Interior Color | Grey/White | |
| Max Persons | 15 | |
| Fuel Capacity | 50 gal | |
| Features May Include | Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Bluetooth Swim Platforms Includes Trailer |
| Length | 22ft 6in |
| Beam | 8ft 3in |
| Dry Weight | 3900 lbs approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.