$49,999.00
Germaine Marine | Saint George, Utah
2012 Tige RZ4 – Premium Wakeboard & Wakesurf Boat
The 2012 Tige RZ4 sets new standards for performance and style in the wakeboarding market. Designed as the flagship of the RZ Series, this boat delivers razor‑sharp exterior lines combined with a luxurious interior that keeps both crew and guests comfortable.
2012 Tige RZ4 – Premium Wakeboard & Wakesurf Boat
The 2012 Tige RZ4 sets new standards for performance and style in the wakeboarding market. Designed as the flagship of the RZ Series, this boat delivers razor‑sharp exterior lines combined with a luxurious interior that keeps both crew and guests comfortable.
| Location | St. George, UT |
| Condition | Used |
| Stock Number | SGU308D |
| Year | 2012 |
| Make & Model | Tige RZ4 |
| Vehicle Type | Boat – Wakeboard/Wakesurf |
| VIN / Hull ID | TIX0308DG112 |
| Length (LOA) | 24 ft (7.3 m) |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in (2.59 m) |
| Type/Use | Pleasure |
| Propulsion Type | Powered |
| Steering System | Rudder |
| Engine Details | 5.7 PCM, 343 HP, 536 hours run time |
| Fuel Type | Gasoline |
| Dried Weight | 4,485 lbs (2,036 kg) |
| Maximum Load Capacity | 2,715 lbs (1,230 kg) |
| Hull Material | Fiberglass |
| Exterior Color | Blue/Black |
| Interior & Seat Colors | White interior; white/silver/black seats |
| Maximum Persons | 17 |
| Fuel Capacity | 48 gallons (181.7 L) |
| Features May Include: |
|
| Dimensions & Weights | |
| Length | 24 ft (7.3 m) |
| Beam | 102 in (2.59 m) |
| Weight | 4,485 lb (2036 kg) |
| Fuel Capacity | 48 gal (181.7 L) |
| Seating Capacity | 17 persons |
This 2012 Tige RZ4 combines high‑performance power with spacious luxury, making it the ideal choice for family outings and wake sport enthusiasts alike.
| Location | St George UT | |
| Condition | USED | |
| Stock Number | SGU308D | |
| Year | 2012 | |
| Make | Tige | |
| Model | RZ4 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Wakeboard/Wakesurf | |
| VIN | TIX0308DG112 | |
| Hull id number | TIX0308DG112 | |
| LOA (Length) | 24 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Type/Use | Pleasure | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | St. George | |
| Steering Type | Rudder | |
| Engine Type | 5.7 PCM | |
| Engine Power | 343 HP | |
| Engine Hours | 536 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 4485 lbs | |
| Max Weight Capacity | 2715 lbs | |
| Hull Material | Fiberglass | |
| Color | Blue/Black | |
| Seat Color | White/Silver/Black | |
| Interior Color | White | |
| Max Persons | 17 | |
| Fuel Capacity | 48 gal | |
| Features May Include | Depthsounder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Telescoping Ski Towers Fixed Ski Tow Bar Touch Screen Bluetooth Swim Platforms Includes Trailer |
| Dimensions | |
| Length | 24 ft (7.3 m) |
| Beam | 102 in (2.59 m) |
| Weights | |
| Weight | 4485 lb (2036 kg) |
| Fuel Capacity | 48 gal (181.7 L) |
| Seating Capacity | 17 persons |
| Length | 24ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 4485 lbs approx. |
| Max Persons | 17 |
| Engine Power | 343 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.