$109,995.00
Marine United - North | Salt Lake City, UT
Discover the 2024 Chaparral 23 Surf Boat
The new Chaparral 23 Surf blends classic SSi features with the thrill of the Surf series. Experience effortless wakesurfing thanks to the Malibu Surf Gate that instantly adjusts your wake—no reposition needed.
Discover the 2024 Chaparral 23 Surf Boat
The new Chaparral 23 Surf blends classic SSi features with the thrill of the Surf series. Experience effortless wakesurfing thanks to the Malibu Surf Gate that instantly adjusts your wake—no reposition needed.
The hull can be finished in Alloy Gray, Biscayne Blue, Black, Fire Red, Steel Blue or White. Deck accents match the chosen gelcoat color (White deck graphics are color‑matched to interior).
| Overall Dimensions | |
|---|---|
| Length (incl. swim platform) | 23 ft (7.01 m) |
| Beam | 8′6″ (2.59 m) |
| Draft | 30.00” (76 cm) – Upward |
| Seating & Capacity | |
| Maximum Seating | 13 persons |
| Fuel Capacity | 50 gallons (189 L) |
| Weight, Maximum Load | 1,765 lbs (801 kg) |
| Engine & Power | |
| Maximum Engine Power | 300 HP (224 kW) |
The 2024 Chaparral 23 Surf Boat delivers exhilarating wakesurfing, premium comfort, and robust performance—all in a stylish package that turns any water enthusiast into a wake‑surf champion.
| Condition | NEW | |
| Year | 2024 | |
| Make | Chaparral | |
| Model | 23 Surf | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/ Swim Platform: 23' (7.01 m) |
| Beam | 8' 6" (2.59 m) |
| Draft | Up: 30.00" (76 cm) |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | with Arch Tower: 7' 11" (2.41 m) | with Arch Tower Folded Down: 5' 5" (1.65 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 50 gal (189 L) |
| Seating Capacity | 13 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1765 lbs (801 kg) |
| Weights | |
| Dry Weight | w/ Engines: 3900 lbs (1769 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 300 HP (224 kW) |
| Dry Weight | w/ Engines: 3900 lbs (1769 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | 1765 lbs (801 kg) approx. |
| Max Persons | 13 |
| Engine Power | Max: 300 HP (224 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.