$66,900.00
Marine Products | Salt Lake City, UT
2025 Alumacraft Competitor 185X Sport
The 2025 Competitor 185X Sport is a versatile fishing boat built as an open platform for customization, allowing you to tailor the vessel with features and technology that match your angling style. From bow to stern, this model offers ample space to install outboard engines or add optional equipment.
2025 Alumacraft Competitor 185X Sport
The 2025 Competitor 185X Sport is a versatile fishing boat built as an open platform for customization, allowing you to tailor the vessel with features and technology that match your angling style. From bow to stern, this model offers ample space to install outboard engines or add optional equipment.
Key Specifications:
The Competitor 185X Sport combines a robust aluminum hull with advanced comfort and safety features. It is ideal for serious anglers seeking performance, flexibility, and onboard convenience in one well‑designed fishing boat.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1AL25013 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Alumacraft | |
| Model | Competitor 185X Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | ACBD0202K425 | |
| LOA (Length) | 18 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20'2” |
| Beam | 98" (2.5 m) |
| Transom Height | 25” (0.7 m) |
| Width | Transom: 98” (2.5 m) |
| Depth, Maximum | 42” (1.1 m) |
| Freeboard Thickness | 0.080” (2 mm) |
| Dimensions | Max. Hull Thickness: 0.160” (4.1 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 36 gal. |
| Seating Capacity | 6 Persons |
| Rear Livewell Capacity | Aft: 18 gal. (68 L) | Bow: 18 gal. (68 L) |
| Weights | |
| Weight | 1,870 lb (849 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max.: 200 HP |
| Features | |
| Instrumentation | Speed, tach, volt, fuel, horn |
| Seat Type | 3 seats w/ air ride pedestal |
| Length | 18ft 6in |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | Max.: 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.