$99,500.00
Marine Products | Salt Lake City, UT
Discover the all‑new 2025 Alumacraft Competitor 205X Sport – a premium fishing boat engineered for performance and customization.
The Competitor line offers a versatile blank canvas, letting you tailor every detail from bow to stern. Whether you’re chasing trout or targeting bass, this model supports a wide array of outboard engines that can be ...
[read more]Discover the all‑new 2025 Alumacraft Competitor 205X Sport – a premium fishing boat engineered for performance and customization.
The Competitor line offers a versatile blank canvas, letting you tailor every detail from bow to stern. Whether you’re chasing trout or targeting bass, this model supports a wide array of outboard engines that can be easily rigged to the transom.
The Competitor 205X Sport is built for anglers who value both performance and personalization. With its robust construction, expansive storage options, and modern amenities, this fishing boat delivers a comfortable ride while keeping your gear organized and ready to go.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1AL25010 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Alumacraft | |
| Model | Competitor 205X Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| Engine | Mercury 350XL Verado | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22'2” |
| Beam | 98" (2.5 m) |
| Transom Height | 25” (0.7 m) |
| Width | Transom: 98” (2.5 m) |
| Depth, Maximum | 45” (1.1 m) |
| Freeboard Thickness | 0.080” (2 mm) |
| Dimensions | Max. Hull Thickness: 0.200” (5.1 mm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 48 gal. |
| Seating Capacity | 8 Persons |
| Rear Livewell Capacity | Aft: 33 gal. (125 L) | Bow: 22 gal. (83 L) |
| Weights | |
| Weight | 2,090 lb (948 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max.: 400 HP |
| Features | |
| Instrumentation | Speed, tach, volt, fuel, horn |
| Seat Type | 4 seats w/ air ride pedestals |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | Max.: 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.