$139,194.00
Marine Products | Salt Lake City, UT
The 2025 Moomba Max is a high‑performance watercraft designed for thrill seekers and adventure enthusiasts alike.
The 2025 Moomba Max is a high‑performance watercraft designed for thrill seekers and adventure enthusiasts alike.
The Moomba Max boasts a 5,000 lb ballast system that delivers powerful wake and surf action. The optional G6 Ballast System reduces fill times significantly, enabling quicker transitions from dock to water.
With the Flow 2.0 Surf System, you can adjust wave size and shape by altering ballast tanks and using specialized surf plates. This allows riders of all skill levels to customize their experience for either longer, powerful waves or shorter, playful rides.
| General Information | |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Make & Model | MOMOBA Max |
| Vehicle Type | Boat (Bowrider) |
| Length Overall | 22 ft |
| Beam | 8 ft 5 in |
| Maximum Capacity Weight | 2,400 lb (including ballast: 5,000 lb) |
| Total Boat Weight | 5,200 lb |
| Engine & Powertrain | |
| Engine | Ford Raptor 450 (6.2 L) – 400 hp |
| Propulsion Type | V‑Drive Powered |
| Capacity & Fuel | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Sitting Capacity | 16 persons |
| Draft | 27.5 in |
| Dimensions (with Trailer) | |
| Total Length with Platform/Trailer | 24 ft / 26' 2" |
| Width | 102 in |
| Tower Height (varies) | 130.5" – 92.5" |
The 2025 Moomba Max is engineered for high‑speed water adventures, offering unmatched performance, comfort, and versatility for any enthusiast.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2505 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Max | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMU039I425 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Color | Chili Pepper / White | |
| Deck Flooring | Grey | |
| Seat Color | Lt Graphite / White Thermoskinz | |
| Max Persons | 16 | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' |
| Length | W/ Platform: 24' | Trailer: 26'2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 130.5" | On Trailer Tower Down racks Off A3 Tower: 109.5" | Pro Tower: 99.5" | Tower Down Racks: 92.5" |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 27.5" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,200 lbs. | W/ Trailer: 6,400 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 400 hp |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. approx. |
| Max Persons | 16 |
| Engine Power | 400 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.