Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
2025 MOOMBA Tykon Boat
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | 1MO2503 |
| Year: | 2025 |
| Make: | MOOMBA |
| Model: | Tykon |
| Vehicle Type: | Boat |
| Category: | Bowrider |
| VIN: | ISRMT011G425 |
| Engine: | Raptor 450 (6.2L Ford) |
| Propulsion Type: | V-Drive |
| Length Overall: | 24 ft |
| Beam Width: | 8 ft 5 in |
| 70 gal. | |
| Max Persons: | 18 |
| Weight, Max Load: | 2,500 lbs. (Ballast: 4,500 lbs.) |
| Total Weight with ... |
2025 MOOMBA Tykon Boat
| Condition: | NEW |
| Stock Number: | 1MO2503 |
| Year: | 2025 |
| Make: | MOOMBA |
| Model: | Tykon |
| Vehicle Type: | Boat |
| Category: | Bowrider |
| VIN: | ISRMT011G425 |
| Engine: | Raptor 450 (6.2L Ford) |
| Propulsion Type: | V-Drive |
| Length Overall: | 24 ft |
| Beam Width: | 8 ft 5 in |
| 70 gal. | |
| Max Persons: | 18 |
| Weight, Max Load: | 2,500 lbs. (Ballast: 4,500 lbs.) |
| Total Weight with Trailer: | 6,700 lbs. |
The 2025 MOOMBA Tykon is built for adventure seekers who demand performance and comfort. Powered by a robust 6.2‑liter Ford Raptor engine—available in 400, 450, or 575 horsepower variants—the boat delivers unmatched speed and agility on the water.
Key Features:
The Tykon's spacious interior accommodates up to 18 passengers. An intuitive touchscreen display allows easy control of the engine, navigation systems, and wake settings—whether you’re chasing waves or cruising leisurely.
With advanced wake technology, adjust size, shape, and intensity on demand for both thrilling wakesurfing adventures and smooth, endless rides.
| Dimensions & Capacities | |
| Overall Length: | 24' |
| Length with Platform/Trailer: | 26' / 28' 2" |
| Height on Trailer (Tower Up): | 131" |
| Width: | 102" |
| Draft: | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity: | 70 gal. |
| Seating Capacity: | 18 Persons |
| Maximum Weight, Ballast Included: | 2,500 lbs. / 4,500 lbs. |
| Engine Power Options | |
| Horsepower: | 400/450/575 HP |
This 2025 MOOMBA Tykon exemplifies the brand’s commitment to superior boating experiences, blending power, comfort, and cutting‑edge technology for unforgettable water adventures.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2503 | |
| Year | 2025 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Tykon | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMT011G425 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 24 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 18 | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 24' |
| Length | W/ Platform: 26' | Trailer: 28' 2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 131" | On Trailer Tower Down Racks Off: 105.5" / 100" |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 lbs. | Ballast: 4,500 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,500 lbs. | W/ Trailer: 6,700 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
| Length | 24ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,500 lbs. | Ballast: 4,500 lbs. approx. |
| Max Persons | 18 |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.