Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
The 2026 Duckworth 24 Navigator is a brand‑new fishing boat that delivers exceptional performance and comfort on the water.
| Feature | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | 1DW26014 |
| Year | 2026 |
| Make | Duckworth |
| Model | 24 Navigator |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Fishing |
| Engine | Yamaha F300XSB2 |
| Propulsion | Single Outboard |
| Length Overall (LOA) | 27 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion ... |
The 2026 Duckworth 24 Navigator is a brand‑new fishing boat that delivers exceptional performance and comfort on the water.
| Feature | |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | 1DW26014 |
| Year | 2026 |
| Make | Duckworth |
| Model | 24 Navigator |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Fishing |
| Engine | Yamaha F300XSB2 |
| Propulsion | Single Outboard |
| Length Overall (LOA) | 27 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in |
| Propulsion Type | Powered |
| Number of Engines | 2 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Dry Weight | 3 005 lbs |
| Hull Material | Aluminum |
| Color | White |
| Maximum Capacity | 9 people |
| Fuel Capacity | 88 L |
This 2026 Duckworth 24 Navigator offers a spacious cabin, robust aluminum hull and reliable Yamaha engine power—ideal for anglers seeking durability and performance on any lake or coastal waters.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1DW26014 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Duckworth | |
| Model | 24 Navigator | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| Engine | Yamaha F300XSB2 | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 27 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Number of Engines | 2 | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 3005 lbs | |
| Hull Material | Aluminum | |
| Color | White | |
| Max Persons | 9 | |
| Fuel Capacity | 88 L |
| Length | 27ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 3005 lbs approx. |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.