Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
Discover the 2026 Moomba Max – a brand‑new, high‑performance bowrider designed for adventure on the water.
Discover the 2026 Moomba Max – a brand‑new, high‑performance bowrider designed for adventure on the water.
| Condition | : NEW |
| Stock Number | : 1MO2610 |
| Year | : 2026 |
| Make & Model | : Moomba Max |
| Vehicle Type | : Boat (Bowrider) |
| VIN | : ISRMU063L526 |
| Engine | : Raptor 450 V‑Drive |
| Propulsion Type | : Powered (V‑Drive) |
| Length Overall (LOA) | : 22 ft |
| Beam (Width) | : 8 ft 5 in |
| Fuel Type | : Gasoline |
| Maximum Capacity | : 16 passengers |
| Fuel Tank Capacity | : 70 gallons |
The 2026 Moomba Max delivers unmatched performance, spacious accommodations and premium features that cater to both seasoned cruisers and casual water enthusiasts. Its combination of power, comfort and style makes it the premier choice for anyone seeking a top‑tier bowrider experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2610 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Moomba | |
| Model | Max | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMU063L526 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 16 | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' |
| Length | W/ Platform: 24' | Trailer: 26'2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 130.5" | On Trailer Tower Down racks Off A3 Tower: 109.5" | Pro Tower: 99.5" | Tower Down Racks: 92.5" |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 27.5" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,200 lbs. | W/ Trailer: 6,400 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 400 hp |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. approx. |
| Max Persons | 16 |
| Engine Power | 400 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.