Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
Introducing the 2026 Moomba Max
The newest addition to our fleet is a brand‑new 22‑foot bowrider that combines power and luxury in one sleek package. Powered by a robust Ford Raptor 450 engine, this boat delivers exceptional performance on any water body.
Introducing the 2026 Moomba Max
The newest addition to our fleet is a brand‑new 22‑foot bowrider that combines power and luxury in one sleek package. Powered by a robust Ford Raptor 450 engine, this boat delivers exceptional performance on any water body.
| Specification | Description |
|---|---|
| Condition | NEW |
| Stock Number | 1MO2611 |
| Year | 2026 |
| Make | Moomba |
| Model | Max |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| VIN | ISRMU070A626 |
| Engine | Ford Raptor 450 |
| Propulsion Type | V-Drive (Powered) |
| Length Overall (LOA) | 22 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in |
| Fuel Type | Gasoline |
This 2026 Moomba Max is ready to offer an unparalleled boating experience. Its combination of advanced technology, premium finishes, and thoughtful storage options makes it the ideal choice for both adventure seekers and leisure enthusiasts alike.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2611 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Moomba | |
| Model | Max | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMU070A626 | |
| Engine | Raptor 450 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas |
| Dimensions | |
| Overall Length | 22' |
| Length | W/ Platform: 24' | Trailer: 26'2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 130.5" | On Trailer Tower Down racks Off A3 Tower: 109.5" | Pro Tower: 99.5" | Tower Down Racks: 92.5" |
| Width | 102" | Trailer guide poles removed: 102" |
| Draft | 27.5" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 gal. |
| Seating Capacity | 16 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,200 lbs. | W/ Trailer: 6,400 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 400 hp |
| Length | 22ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,400 lbs. | Ballast: 5,000 lbs. approx. |
| Max Persons | 16 |
| Engine Power | 400 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.