Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
The 2026 MOOMBA Mondo is a brand‑new bowrider that delivers power, performance and premium features for the discerning boat enthusiast.
The 2026 MOOMBA Mondo is a brand‑new bowrider that delivers power, performance and premium features for the discerning boat enthusiast.
| General Details | |
| Condition | New |
| Stock Number | 1MO2603 |
| Year | 2026 |
| Make | MOOMBA |
| Model | Mondo |
| Vehicle Type | Boat |
| Description & Dimensions | |
| Category | Bowrider |
| VIN | ISRMV006H526 |
| Engine Type | Raptor 400 |
| Propulsion System | V‑Drive |
| Length Overall (LOA) | 20 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in |
| Performance & Capacity | |
| Propulsion Type | Powered |
| Fuel Type | Gasoline |
| Maximum Persons | 12 |
| Fuel Capacity | 43 gal |
This 2026 MOOMBA Mondo bowrider combines cutting‑edge performance with luxurious finishes, making it the ideal choice for family outings, water sports and long‑range cruising. Its powerful engine, advanced ballast system, and thoughtful storage solutions ensure that every adventure is both safe and comfortable.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2603 | |
| Year | 2026 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Mondo | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMV006H526 | |
| Engine | Raptor 400 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 20 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 12 | |
| Fuel Capacity | 43 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 20' |
| Length | W/ Platform: 22' | Trailer: 23' 9" |
| Height | On Trailer Tower Up: 124.5" | On Trailer (A3 Tower Down Racks Off): 103.5" | On Trailer (Pro Tower Down Racks Off): 95.5" |
| Width | 102" | Of Trailer (Guide Poles Removed): 102" |
| Draft | 26" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 43 Gal |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,750 lbs | Ballast: 3,800 lbs |
| Weights | |
| Weight | Boat: 4,000 lbs | W/ Trailer: 5,300 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 400 hp |
| Length | 20ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 1,750 lbs | Ballast: 3,800 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 400 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.