Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
Experience the 2026 MOOMBA Tykon
This brand‑new, high‑performance bowrider is powered by a robust 6.2 L Ford Raptor V-450 engine, delivering unmatched speed and reliability on every adventure.
Experience the 2026 MOOMBA Tykon
This brand‑new, high‑performance bowrider is powered by a robust 6.2 L Ford Raptor V-450 engine, delivering unmatched speed and reliability on every adventure.
| General Information | |
| Condition | NEW |
| Stock Number | 1MO2608 |
| Year | 2026 |
| Manufacturer Details | |
| Make | MOOMBA |
| Model | Tykon |
| Vehicle Overview | |
| Type | Boat – Bowrider |
| VIN | ISRMT040K526 |
| Propulsion System | V‑Drive, Powered (Gas) |
| Dimensions & Capacity | |
| Length Overall | 24 ft |
| Breadth (Beam) | 8 ft 5 in |
| Maximum Passengers | 18 |
| Fuel & Performance | |
| Engine Power | 6.2 L Ford Raptor 450 |
| Fuel Capacity | 70 Litres |
The 2026 MOOMBA Tykon is a premium choice for water enthusiasts seeking top‑tier performance, durability and luxury in one compact bowrider. Whether you’re cruising the lake or tackling surf conditions, this vessel delivers an exceptional boating experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2608 | |
| Year | 2026 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Tykon | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMT040K526 | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 24 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 18 | |
| Fuel Capacity | 70 L |
| Dimensions | |
| Overall Length | 24' |
| Length | W/ Platform: 26' | Trailer: 28' 2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 131" | On Trailer (A3 Tower Down Racks Off): 110" | On Trailer (Pro Tower Down Racks Off) 100" | On Trailer (E/Pex Tower Down Racks Off): 93.5" |
| Width | 102" | Of Trailer (Guide Poles Removed): 102" |
| Draft | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 Gal |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 Lbs | Ballast: 5,000 Lbs |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,600 Lbs | W/ Trailer: 6,800 Lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
| Length | 24ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,500 Lbs | Ballast: 5,000 Lbs approx. |
| Max Persons | 18 |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.