Contact for Price
Marine Products | Salt Lake City, UT
Discover the 2026 Moomba Tykon, a cutting‑edge bowrider that redefines power and luxury on water. This brand new boat is powered by an impressive 575 hp Ford Raptor engine, delivering exhilarating performance for any adventure.
Discover the 2026 Moomba Tykon, a cutting‑edge bowrider that redefines power and luxury on water. This brand new boat is powered by an impressive 575 hp Ford Raptor engine, delivering exhilarating performance for any adventure.
| Vehicle Details | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 1MO2606 |
| Year | 2026 |
| Make | Moomba |
| Model | Tykon |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Bowrider |
| Performance & Capacity | |
| Engine Power | 510 HP (575 supercharged Raptor) |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Capacity70 gallons | |
| Maximum Persons | 18 |
| Dimensions | |
| Length (LOA) | 24 ft |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in |
The 2026 Moomba Tykon combines robust engineering with premium amenities, making it the ideal choice for those seeking performance and comfort on the water. Experience a new level of boating excellence today.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1MO2606 | |
| Year | 2026 | |
| Make | MOOMBA | |
| Model | Tykon | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | ISRMT029J526 | |
| Engine | 575 Supercharged Raptor | |
| Propulsion | V-Drive | |
| LOA (Length) | 24 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 5 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 510 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Max Persons | 18 | |
| Fuel Capacity | 70 gal |
| Dimensions | |
| Overall Length | 24' |
| Length | W/ Platform: 26' | Trailer: 28' 2" |
| Height | On Trailer Tower Up: 131" | On Trailer (A3 Tower Down Racks Off): 110" | On Trailer (Pro Tower Down Racks Off) 100" | On Trailer (E/Pex Tower Down Racks Off): 93.5" |
| Width | 102" | Of Trailer (Guide Poles Removed): 102" |
| Draft | 28" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 70 Gal |
| Seating Capacity | 18 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,500 Lbs | Ballast: 5,000 Lbs |
| Weights | |
| Weight | Boat: 5,600 Lbs | W/ Trailer: 6,800 Lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 400/450/575 HP |
| Length | 24ft 0in |
| Beam | 8ft 5in |
| Max Weight Capacity | 2,500 Lbs | Ballast: 5,000 Lbs approx. |
| Max Persons | 18 |
| Engine Power | 510 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.