$156,850.00
Marine 365, Inc | Green Bay, WI
The new Chaparral 267 SSX redefines what a bowrider can be, delivering unmatched quality and performance in every detail.
The new Chaparral 267 SSX redefines what a bowrider can be, delivering unmatched quality and performance in every detail.
The Chaparral 267 SSX is powered by a Mercury Marine 6.2L DTS Bravo® engine that delivers reliable speed and power for any adventure on the water.
| General Information | |
| Year | 2025 |
| Make | Chaparral |
| Model | 267 SSX |
| Category | Bowrider |
| Dimensions | |
| Overall Length (with swim platform) | 26′ 5″ |
| Beam | 8′ 6″ |
| Draught – Up | 24.0″ |
| Capacity & Storage | |
| Fuel Capacity | 65 gallons (246 L) |
| Fresh Water | 10 gallons (38 L) |
| Engine & Powertrain | |
| Powerplant | Mercury Marine 6.2‑liter DTS Bravo® engine, 350 hp |
| Drive Type | Single I/O shaft |
| Weight & Capacity | |
| Dry Weight (with engines) | 5,300 lbs (2,404 kg) |
Whether you’re cruising the lake or racing along a coastline, the 2025 Chaparral 267 SSX offers top‑tier performance, advanced technology, and luxurious comfort—all in one powerful package. Explore how this bowrider can elevate your time on water.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 003382 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Chaparral | |
| Model | 267 SSX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | FGBZ0141J425 | |
| Engine | Mercury Marine 6.2L DTS Bravo3 | |
| Propulsion | Single I/O | |
| LOA (Length) | 26 ft | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Actual Location | Suamico | |
| Number of Engines | 1 | |
| Engine Power | 350 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 4700 lbs | |
| Color | Black w/ Cayenne Graphic | |
| Seat Color | Cayenne/Black | |
| Fuel Capacity | 65 gal | |
| Number of Heads | 1 | |
| Features May Include | GPS Bimini Top Electric Windlass Powered Tower Touch Screen Arch Bluetooth Swim Platforms |
| Dimensions | |
| Overall Length | w/ Swim Platform: 26' 5" (8.05 m) |
| Beam | 8' 6" (2.59 m) |
| Draft | Up: 24.00" (61 cm) |
| Dead Rise | 22° |
| Bridge Clearance | 5' (1.52 m) | with Arch Tower: 8' 5" (2.57 m) | with Arch Tower Folded Down: 6' 1" (1.85 m) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 65 gal (246 L) |
| Seating Capacity | Yacht Certified |
| Fresh Water Capacity | 10.00 gal (38 L) |
| Black Water Capacity | Holding Tank: 3.80 gal (14 L) |
| Weight, Maximum Capacity | Yacht Certified |
| Weights | |
| Dry Weight | w/ Engines: 5300 lbs (2404 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max: 380 HP (283 kW) |
| Length | 26ft 0in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 4700 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Yacht Certified approx. |
| Engine Power | 350 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.