$17,987.00
Kettle Marine | Jackson, WI
| 2001 Boston Whaler Dauntless 16 | |
|---|---|
| Condition | Used |
| Stock Number | PB2248B |
| Year | 2001 |
| Make | Boston Whaler |
| Model | Dauntless 16 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Fiberglass Fishing Center Console |
| VIN | BWCBC653I001160DA |
| Engine(s) | MERCURY 115 ELPT & MERCURY 8‑HP outboards |
| Propulsion | Twin Outboard |
| Length (LOA) | 16 ft 3 in |
| Beam (Width) | 7 ft |
| Engine Power | 115 HP total |
| Fuel Type | Gasoline |
| 2001 Boston Whaler Dauntless 16 | |
|---|---|
| Condition | Used |
| Stock Number | PB2248B |
| Year | 2001 |
| Make | Boston Whaler |
| Model | Dauntless 16 |
| Vehicle Type | Boat |
| Category | Fiberglass Fishing Center Console |
| VIN | BWCBC653I001160DA |
| Engine(s) | MERCURY 115 ELPT & MERCURY 8‑HP outboards |
| Propulsion | Twin Outboard |
| Length (LOA) | 16 ft 3 in |
| Beam (Width) | 7 ft |
| Engine Power | 115 HP total |
| Fuel Type | Gasoline |
This 2001 Boston Whaler Dauntless 16 is a sturdy fiberglass fishing center console boat designed for reliable performance on the water. With twin Mercury outboards providing 115 HP, it delivers excellent speed and handling while maintaining comfort in its spacious cabin layout.
| Condition | USED | |
| Stock Number | PB2248B | |
| Year | 2001 | |
| Make | Boston Whaler | |
| Model | Dauntless 16 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fiberglass Fishing Center Console | |
| VIN | BWCBC653I001160DA | |
| Engine | MERCURY 115 ELPT & MERCURY 8 HP | |
| Propulsion | Twin Outboard | |
| LOA (Length) | 16 ft 3 in | |
| Beam (Width) | 7 ft | |
| Engine Power | 115 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Length | 16ft 3in |
| Beam | 7ft 0in |
| Engine Power | 115 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.