$51,987.00
Kettle Marine | Jackson, WI
The 2026 Alumacraft Competitor 175X Side Console is the ultimate mid‑size fishing boat that delivers confidence on every trip. Designed for anglers who demand performance without compromise, this vessel combines a robust hull with smart features to keep you comfortable and ready for action.
The 2026 Alumacraft Competitor 175X Side Console is the ultimate mid‑size fishing boat that delivers confidence on every trip. Designed for anglers who demand performance without compromise, this vessel combines a robust hull with smart features to keep you comfortable and ready for action.
The Alumacraft Competitor 175X Side Console is engineered for anglers who want a boat that can handle both serious fishing and relaxed cruising. Its blend of performance, storage, comfort, and technology makes it an unbeatable choice in the mid‑size console category.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2520 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Alumacraft | |
| Model | Competitor 175X Side Console | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | ACBD0499H526 | |
| Engine | MERCURY 150 EXLPT PRO XS | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull id number | ACBD0499H526 | |
| LOA (Length) | 19 ft 1 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 2 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP |
| Dimensions | |
| Overall Length | 19' 2" |
| Length | 20' 8" |
| Height | 6' 4" |
| Width | Transom: 8' 2" | Beam: 8' 2" |
| Transom Height | 2' 1" |
| Depth, Maximum | 3' 7" |
| Freeboard Thickness | 0.080" | Max Hull: 0.160" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 36 gal. |
| Seating Capacity | 6 persons |
| Rear Livewell Capacity | 21 gal. |
| Weight, Maximum Capacity | 992 lbs. |
| Weights | |
| Weight | Boat: 1708 lbs. | Boat/Motor/Trailer: 3074 lbs. |
| Engine | |
| Engine Power | 150 HP |
| Features | |
| Seat Type | 3 Standard w/ driver Mainstay pedestal |
| Length | 19ft 1in |
| Beam | 8ft 2in |
| Max Weight Capacity | 992 lbs. approx. |
| Max Persons | 6 |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.