
$29,820.00
Kettle Marine | Jackson, WI
Lund 1650 Angler Sport – the ultimate 16‑foot aluminum fishing boat for 2026.
Lund 1650 Angler Sport – the ultimate 16‑foot aluminum fishing boat for 2026.
| Dimensions & Capacity | |
| Length overall: | 16 ft 5″ |
| Beam (width): | 6 ft 8″ |
| Fuel capacity: | 6.5 gal |
| Sitting capacity: | 5 persons |
| Towing capacity: | 1,595 lbs (boat/motor/trailer) |
| Performance | |
| Engine power: | 60 HP ELPT single outboard |
| Top speed range: | 26‑32 mph |
| Weight & Build | |
| Total weight: | 905 lbs (boat only) |
| Maximum capacity: | 1,422 lbs |
The Lund 1650 Angler Sport combines rugged aluminum construction with thoughtful design features that make it a top choice for anglers who need versatility, safety and reliability in one compact package. Whether you’re chasing bass on a calm lake or navigating windy coastal waters, this boat delivers the performance and comfort you expect from a premium fishing vessel.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2505 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Angler Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBMC261L526 | |
| Engine | ELPT | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull id number | LBBMC261L526 | |
| LOA (Length) | 16 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 6 ft 8 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 60 HP | |
| Engine Information | ELPT |
| Dimensions | |
| Length | 16' 5" | Boat/Motor/Trailer: 19' 4" | Max Rod Storage: 8' 9" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 6" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 8" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 80.5" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 20.75" |
| Chine Width | 66.25" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.5 Gal |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1422 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1595 lbs |
| Weights | |
| Weight | 905 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 26-32 mph |
| Engine | |
| Engine Power | 60 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 5in |
| Beam | 6ft 8in |
| Max Weight Capacity | 1422 lbs approx. |
| Max Persons | 5 |
| Engine Power | 60 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.