
$24,980.00
Kettle Marine | Jackson, WI
The 2026 Lund 1650 Angler Side Console (SS) is the ultimate 16‑foot fishing vessel for anglers who need a versatile boat that performs well in both calm lakes and rough coastal waters.
The 2026 Lund 1650 Angler Side Console (SS) is the ultimate 16‑foot fishing vessel for anglers who need a versatile boat that performs well in both calm lakes and rough coastal waters.
| General Details | |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Makes | Lund |
| Hull Type | Integrated Power Strake (IPS) |
| Total Length (LOA) | 16 ft 5 in |
| Beam (Width) | 6 ft 8 in |
| Shaft Diameter | 50 HP Mercury 50ELPT outboard |
| Capacity & Performance | |
| Fuel Capacity | 6.5 gallons |
| Livewell Volume | 16 gallons |
| Sitting Capacity | Up to 5 anglers |
| Towing Capacity (boat + motor) | 1,535 lbs |
| Key Features & Equipment | |
| Console Type | Side Console with optional custom windshield |
| Lighting | Interior LED, navigational lamps, flush‑mount horn |
| Instrumentation | Multifunction gauges and no‑feedback steering system |
| Safety & Durability | Twin‑plated bottom (bow to amidship), aluminum corner castings, stainless steel cleats (4) |
| Interior Comforts | ProRide seats, 2-step strap ladder with mesh bag, self‑draining splash pan |
| Additional Storage & Accessories | |
| Bunk Trailers and tie‑down options for gear transport | - |
| Battery storage compartment, fuel tank storage area | - |
If you’re looking to upgrade your fishing experience with a boat that balances shallow‑water agility and deep‑v performance, the 2026 Lund 1650 Angler Side Console delivers unmatched versatility. Its robust construction, thoughtful layout, and ample storage make it an ideal companion whether you're hunting bass in freshwater lakes or trolling for halibut on coastal bays.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2509 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Angler SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBMB374L526 | |
| Engine | MERCURY 50ELPT | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull id number | LBBMB374L526 | |
| LOA (Length) | 16 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 6 ft 8 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 50 HP | |
| Fuel Type | Gas |
| Dimensions | |
| Length | 16' 5" | Boat/Motor/Trailer: 19' 4" | Max Rod Storage: 8' 9" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 6" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 8" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 80.5" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 20.75" |
| Chine Width | 66.25" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.5 Gal |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1422 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1535 lbs |
| Weights | |
| Weight | 845 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 26-32 mph |
| Engine | |
| Engine Power | 50 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 5in |
| Beam | 6ft 8in |
| Max Weight Capacity | 1422 lbs approx. |
| Max Persons | 5 |
| Engine Power | 50 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.