
$26,644.00
Kettle Marine | Jackson, WI
Discover the premier 16‑foot fishing vessel of 2026 – the Lund 1650 Angler SS side‑console model. Built with a lightweight aluminum hull and deep‑V design, it delivers smooth handling in both shallow bays and open waters.
Discover the premier 16‑foot fishing vessel of 2026 – the Lund 1650 Angler SS side‑console model. Built with a lightweight aluminum hull and deep‑V design, it delivers smooth handling in both shallow bays and open waters.
| Length (LOA) | 16 ft 5″ |
| Beam | 6 ft 8″ |
| Stern height | 20″ |
| Cockpit depth (max) | 20.75″ |
| Engine power | 50 HP Mercury ELPT outboard |
| Sitting capacity | 5 persons |
| Livewell volume | 16 gal |
This 2026 Lund Angler SS is the ideal choice for anglers seeking a versatile, high‑performance fishing boat that excels in both calm coves and choppy open waters.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | B2567 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Lund | |
| Model | 1650 Angler SS | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | LBBMB393B626 | |
| Engine | MERCURY 50 ELPT | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Hull id number | LBBMB393B626 | |
| LOA (Length) | 16 ft 5 in | |
| Beam (Width) | 6 ft 8 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 50 HP |
| Dimensions | |
| Length | 16' 5" | Boat/Motor/Trailer: 19' 4" | Max Rod Storage: 8' 9" |
| Height | Boat/Motor/Trailer: 6' 6" |
| Width | Boat/Trailer: 7' 8" |
| Transom Height | 20" |
| Beam | Width: 80.5" |
| Depth, Maximum | Cockpit: 20.75" |
| Chine Width | 66.25" |
| Bottom Thickness | 0.080" |
| Freeboard Thickness | 0.063" |
| Front Livewell Length | 37" |
| Dimensions | Double-Plated Bow Thickness: 0.143" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.5 Gal |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1422 lbs |
| Front Livewell Capacity | 16 Gal |
| Towing Capacity | Boat/Motor/Trailer: 1535 lbs |
| Weights | |
| Weight | 845 lbs |
| Operational | |
| Top Speed | 26-32 mph |
| Engine | |
| Engine Power | 50 HP |
| Features | |
| Hull Type | Design: IPS |
| Length | 16ft 5in |
| Beam | 6ft 8in |
| Max Weight Capacity | 1422 lbs approx. |
| Max Persons | 5 |
| Engine Power | 50 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.