$43,190.00
V2 Boat Center | New Lisbon, WI
The 2026 Sun Tracker Party Barge 20 DLX is a spacious pontoon recreation vessel designed to accommodate up to ten guests comfortably on the water.
The 2026 Sun Tracker Party Barge 20 DLX is a spacious pontoon recreation vessel designed to accommodate up to ten guests comfortably on the water.
| Total Length | 21 ft. 11 in. |
| Deck Length | 19 ft. 10 in. |
| Deck Width | 8 ft. 6 in. |
| Pontoon Log Diameter | 24 in. |
| Maximum Engine Power Recommended | 115 HP |
| Fuel Capacity | 32.1 gal. |
| Dry Weight (Average) | 2,080 lbs. |
| Package Weight (Average) | 3,745 lbs. |
| Sitting Capacity | 10 persons |
| Maximum Speed | 29 mph |
| Engine Type | Mercury Four‑Stroke 90 ELPT (single outboard) |
The Sun Tracker Party Barge 20 DLX delivers smooth handling with a single outboard engine, offering reliable propulsion and easy maneuverability for family outings or group gatherings on lakes and coastal waters.
The 2026 Sun Tracker Party Barge 20 DLX combines style, comfort, and functionality into a single vessel that’s ideal for family recreation, social gatherings, or relaxing trips across calm waters.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2207T | |
| Year | 2026 | |
| Make | Sun Tracker | |
| Model | Party Barge® 20 DLX | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Pontoon | |
| VIN | BUJ68980I526 | |
| Engine | Mercury FourStroke 90 ELPT | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| LOA (Length) | 21 ft 11 in | |
| Beam (Width) | 8 ft 6 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Max Speed | 29 mph | |
| Dry Weight | 1940 lbs | |
| Pontoon Length | 20 ft 4 in | |
| Color | White | |
| Max Persons | 10 | |
| Fuel Capacity | 32.1 gal | |
| Features May Include | Sonar Radar GPS Depthsounder Swim Ladder Bimini Top Wakeboard / Ski Tower Soundsystem Touch Screen Bluetooth |
| Dimensions | |
| Length | 21' 11'' (6.68 m) | Deck: 19' 10'' (6.05 m) | Pontoon Log: 20' 4'' (6.2 m) | Towing: 30' 2'' (9.19 m) | Storage: 30' 2'' (9.19 m) |
| Width | Deck: 8' 6'' (2.59 m) | Package: 8' 6'' (2.59 m) |
| Height | Package: 8' 9'' (2.67 m) |
| Depth, Maximum | Interior: 27.25'' (69.215 cm) |
| Dimensions | Pontoon Log Diameter: 24'' (60.96 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 32.1 gal. (121.5 l) |
| Seating Capacity | 10 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 1370 lbs. (621.42 kg) | Person, Motor & Gear Weight: 1900 lbs. (861.83 kg) |
| Weights | |
| Weight | Average Package: 3745 lbs. (1698.7 kg) |
| Dry Weight | Average: 2080 lbs. (943.47 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max. Recommended: 115 HP |
| Features | |
| Construction Material | Pontoon Log: 0.080 5052 marine alloy |
| Length | 21ft 11in |
| Beam | 8ft 6in |
| Dry Weight | 1940 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 1370 lbs. (621.42 kg) | Person, Motor & Gear Weight: 1900 lbs. (861.83 kg) approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | Max. Recommended: 115 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.