$28,945.00
V2 Boat Center | New Lisbon, WI
The 2026 Tracker Pro Guide V-16 WT is a modern aluminum fishing boat designed for anglers who demand performance, comfort and durability. With its walk-thru windshield design it offers an unobstructed view while providing protection from the elements.
The 2026 Tracker Pro Guide V-16 WT is a modern aluminum fishing boat designed for anglers who demand performance, comfort and durability. With its walk-thru windshield design it offers an unobstructed view while providing protection from the elements.
The boat arrives new, fully equipped with all listed features. It is built for serious angling adventures while maintaining ease of use and low maintenance. The walk‑thru windshield design ensures an unobstructed view for spotting fish or navigating shallow passages.
If you’re ready to experience the 2026 Tracker Pro Guide V-16 WT, get in touch with our team and discover how this boat can enhance your fishing trips.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2209T | |
| Year | 2026 | |
| Make | Tracker® Boats | |
| Model | Pro Guide™ V-16 WT | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Fishing | |
| VIN | BUJ71351J526 | |
| Engine | Mercury FourStroke 75 ELPT | |
| LOA (Length) | 16 ft 6 in | |
| Beam (Width) | 7 ft 4 in | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Max Speed | 39 mph | |
| Color | Blue | |
| Features May Include | Sonar GPS Depthsounder |
| Dimensions | |
| Length | 16' 6'' (5.03 m) | Towing: 22' 1'' (6.73 m) | Storage (w/outboard trimmed down): 19' 10'' (6.05 m) |
| Width | Bottom: 5' 10'' (1.78 m) | Package: 7' 6'' (2.29 m) |
| Height | Package: 6' 8'' (2.03 m) |
| Transom Height | 21" (53.34 cm) |
| Beam | 7' 4'' (2.24 m) |
| Draft | 15" (38.1 cm) |
| Dead Rise | at bow: 35 degrees | at transom: 20 degrees |
| Depth, Maximum | Interior: 25.5" (64.77 cm) |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 25.5 gal. (96.52 l) |
| Seating Capacity | 5 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | Persons: 655 lbs. (297.1 kg) | Max. person, motor & gear: 1200 lbs. (544.31 kg) |
| Weights | |
| Weight | Average package: 2560 lbs. (1161.2 kg) |
| Dry Weight | Average: 1195 lbs. (542.04 kg) |
| Engine | |
| Engine Power | Max. recommended: 90 HP |
| Features | |
| Construction Material | Hull: 0.100 5052 marine alloy |
| Length | 16ft 6in |
| Beam | 7ft 4in |
| Dry Weight | Average: 1195 lbs. (542.04 kg) approx. |
| Max Weight Capacity | Persons: 655 lbs. (297.1 kg) | Max. person, motor & gear: 1200 lbs. (544.31 kg) approx. |
| Max Persons | 5 |
| Engine Power | Max. recommended: 90 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.