$48,199.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The 2026 Yamaha Boats 190 FSH Sport is the most affordable center‑console in Yamaha’s lineup, delivering a full suite of features without breaking the bank.
The 2026 Yamaha Boats 190 FSH Sport is the most affordable center‑console in Yamaha’s lineup, delivering a full suite of features without breaking the bank.
| General Information | |
| Year: | 2026 |
| Make & Model: | Yamaha Boats 190 FSH Sport |
| Color: | Dolphin Gray/White |
| Status: | New |
| Performance & Weight | |
| Total Weight: | 2,568 lb (dry 3,245 lb) |
| Engine Displacement: | 1,898 cc per engine |
| Capacity & Seating | |
| Seating Capacity: | 8 persons |
| Fuel Tank: | 40 gal |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2865 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 190 FSH Sport | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Center Console | |
| VIN | YAMC0096J526 | |
| Color | DOLPHIN GRAYWHITE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 200 HP | |
| LOA (Length) | 19 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 19'5" | on Trailer: 21' 2" | on Trailer with Tongue Folded: 19' 5" |
| Height | on Trailer (fully rigged): 10'3" | on Trailer (To console top): 80" |
| Beam | 8'2" |
| Draft | 16" |
| Dead Rise | 18° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'11" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,650 lbs |
| Storage Capacity | 526 GAL |
| Fuel Capacity | 40 GAL |
| Weights | |
| Weight | 2,568 LBS |
| Dry Weight | 3245 lbs |
| Engine | |
| Engine | Single 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 19ft 0in |
| Dry Weight | 3245 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 1,650 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.