$54,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The 2026 Yamaha Boats 195S delivers affordable luxury with cutting‑edge technology, sleek styling and exceptional performance in a compact 19-foot package. Designed for families and adventure seekers alike, this bowrider combines style, comfort, and power to create the ultimate ...
[read more]The 2026 Yamaha Boats 195S delivers affordable luxury with cutting‑edge technology, sleek styling and exceptional performance in a compact 19-foot package. Designed for families and adventure seekers alike, this bowrider combines style, comfort, and power to create the ultimate watercraft experience.
Length Overall (LOA): 19′5″ (21′2″ on trailer) | Beam: 8′2″ | Draught: 15″ | Dead Rise: 18° | Bridge Clearance: 7′6″ in‑water
Seating Capacity: Up to eight passengers | Maximum Weight Capacity: 1,600 lb | Total Storage: 422 gallons (includes wet storage and stern compartment) | Fuel Tank: 40 gallons
hours & Hours: New with zero engine hours. The powerful Yamaha Vortex high‑output marine engine offers a displacement of 1,812 cc per unit and runs on premium unleaded fuel.
The 2026 Yamaha Boats 195S is a standout bowrider that balances luxury, technology, and practicality. Whether you’re heading out for a family day trip or exploring remote coves, this boat offers dependable performance and premium features in an affordable package.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2801 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 195S | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0146G526 | |
| Color | YACHT BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 250 HP | |
| LOA (Length) | 19 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 19' 5" | On Trailer: 21' 2" | On Trailer With Tongue Folded: 19' 5" |
| Height | On Trailer: 10'2" | on Trailer with Tower Folded: 7' |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1600 lbs |
| Storage Capacity | 422 GAL |
| Fuel Capacity | 40 GAL |
| Weights | |
| Weight | 2,509 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 3,179 LBS |
| Engine | |
| Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 19ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 3,179 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 1600 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 250 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.