$80,499.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The Yamaha 222SE delivers unmatched convenience, control, and enjoyment on every outing. Designed for those who demand top performance without compromising comfort, this flagship model combines advanced technology with thoughtful interior features that make boating effortless.
The Yamaha 222SE delivers unmatched convenience, control, and enjoyment on every outing. Designed for those who demand top performance without compromising comfort, this flagship model combines advanced technology with thoughtful interior features that make boating effortless.
| General Details | |
|---|---|
| Year | 2026 |
| Model | 222SE |
| Make | Yamaha Boats |
| Type | Bowrider (Mid‑Sized) |
| Dimensions & Capacity | |
| Length Overall | 22 ft (24 ft on trailer, 22'6" with tongue folded) |
| Beam | 8’6” |
| Draught | 19" |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Total Storage (Water) | 502 gallons |
| Engine & Performance | |
| Twin 4‑Cylinder Engines | 1.9 L, 1898cc each |
| Fuel Capacity | 70 gallons |
| Batteries (Dual) | Configured for optimal power distribution |
| Weight & Load | |
| Total Weight | 3,982 lbs |
| Maximum Capacity | 2,200 lbs |
The 2026 Yamaha Boats 222SE is the ultimate blend of performance, luxury, and practicality for anyone seeking a superior mid‑size bowrider experience. Whether you’re exploring lakes or rivers, this vessel offers all the tools to make your adventure memorable.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2816 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 222SE | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0137A626 | |
| Color | MIST GRAY | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 400 HP | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | On Trailer: 24' | On Trailer With Tongue Folded: 22'6" |
| Height | On Trailer: 10'7" | on Trailer with Tower Folded: 9'5" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'7" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,200 lbs |
| Storage Capacity | 502 GAL |
| Fuel Capacity | 70 GAL |
| Weights | |
| Weight | 3,982 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 5195 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 5195 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2,200 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
| Engine Power | 400 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.