$119,699.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The 2026 Yamaha Boats 252SD redefines what a bowrider can be. Designed for adventure and comfort, this boat combines advanced technology, premium features, and robust performance to deliver an unforgettable water experience.
The new DRiVE X®, ...
[read more]The 2026 Yamaha Boats 252SD redefines what a bowrider can be. Designed for adventure and comfort, this boat combines advanced technology, premium features, and robust performance to deliver an unforgettable water experience.
The new DRiVE X®, Yamaha’s next evolution of drive-by-wire control, gives you unparalleled maneuverability. Move the boat forward or backward, shift sideways, rotate on a single axis, and maintain steady positioning at docks—all while keeping your hands on the steering wheel.
The 2026 Yamaha Boats 252SD is powered by twin high-output 1.9-liter, four-cylinder, four-stroke Yamaha Marine engines. Each engine delivers a displacement of 1898cc, while the boat’s fuel capacity stands at 75 gallons. With a dual battery setup and quiet cruise technology, you’ll enjoy smooth operation even in “No Wake Mode™” for sensitive waterways.
| Dimensions (On Trailer) | |
|---|---|
| Length | 26' 3" |
| Height | 11' |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Storage (Wet) | 750 gallons |
| Fuel | 75 gallons |
| Fresh Water | 10 gallons |
This bowrider offers a perfect blend of performance, luxury, and innovative technology. Whether you’re cruising on calm lakes or tackling open seas, the Yamaha Bowrider 252SD delivers reliability, comfort, and an exhilarating drive that sets new standards in marine recreation.
The 2026 Yamaha Boats 252SD is engineered to provide a superior boating experience that’s both exhilarating and safe. Discover the future of bowriding today.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2843 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 252SD | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0010F526 | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Hours | 0 |
| Dimensions | |
| Length | 24' 6" | On Trailer: 26'3" | On Trailer With Tongue Folded: 24'8" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'11" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 8'1" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2600 lbs |
| Storage Capacity | 750 GAL |
| Fuel Capacity | 75 GAL |
| Fresh Water Capacity | 10 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,345 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 5,802 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 4-cylinder, 4-stroke, 1.9 Liter High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1898cc |
| Dry Weight | On Trailer: 5,802 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2600 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.