$122,609.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Introducing the 2026 Yamaha Boats 255 FSH Sport H, a premium center console boat that combines iconic design with cutting‑edge dock‑assisting technology.
Introducing the 2026 Yamaha Boats 255 FSH Sport H, a premium center console boat that combines iconic design with cutting‑edge dock‑assisting technology.
| Dimensions & Capacity | |
|---|---|
| Length (on water) | 25 ft |
| Beam | 8′6″ |
| Draught | 22″ |
| Seating Capacity | 12 persons |
| Fuel Capacity | 111 gal |
| Weights & Performance | |
| Total Weight | 4,542 lb |
| Towing Weight | 6,025 lb (dry) |
| Engine Power | 500 HP total (twin engines) |
| Technical Highlights | |
| Engines | Twin Supercharged 4‑stroke Vortex Yamaha Marine Engines |
| Displacement per engine | 1812 cc |
| Drive System | Yamaha Drive Control with drive‑by‑wire and cruise assist |
This 2026 Yamaha Boats 255 FSH Sport H delivers unmatched performance, advanced technology, and luxurious comfort for the modern boating enthusiast. Experience a new level of watercraft excellence on every voyage.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3031 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | 255 FSH Sport H | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Center Console | |
| VIN | YAMC0100B626 | |
| Color | POWDER BLUE | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 500 HP | |
| LOA (Length) | 25 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 24'6" | on Trailer: 26'3" | on Trailer with Tongue Folded: 24'8" |
| Height | on Trailer (fully rigged): 11'6" |
| Beam | 8'6" |
| Draft | 22" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 9'2" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 12 Persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,700 lbs |
| Storage Capacity | 543 GAL |
| Fuel Capacity | 111 GAL |
| Weights | |
| Weight | 4,542 LBS |
| Dry Weight | 6025 lbs |
| Engine | |
| Engine | Twin Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 25ft 0in |
| Dry Weight | 6025 lbs approx. |
| Max Weight Capacity | 2,700 lbs approx. |
| Max Persons | 12 |
| Engine Power | 500 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.