$49,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
The 2026 Yamaha AR195 Bowrider delivers unbeatable performance for weekend adventures. Powered by a supercharged 4‑stroke Vortex engine, this boat offers smooth speed and responsive handling.
The 2026 Yamaha AR195 Bowrider delivers unbeatable performance for weekend adventures. Powered by a supercharged 4‑stroke Vortex engine, this boat offers smooth speed and responsive handling.
The 2026 Yamaha AR195 is ready to hit the waters straight out of the showroom, offering premium value and a host of modern amenities for boating enthusiasts.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2791 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | AR195 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0030F526 | |
| Color | BLACK | |
| Engine Hours | 0 | |
| Engine Power | 250 HP | |
| LOA (Length) | 19 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 19' 5" | On Trailer: 21' 2" | On Trailer With Tongue Folded: 19' 5" |
| Height | On Trailer: 10'2" | on Trailer with Tower Folded: 7' |
| Beam | 8' 2" |
| Draft | 15" |
| Dead Rise | 18° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'6" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 8 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 1,600 lbs |
| Storage Capacity | 422 GAL |
| Fuel Capacity | 40 GAL |
| Weights | |
| Weight | 2,500 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 3,170 LBS |
| Engine | |
| Engine | Single Supercharged 4-cylinder, 4-stroke, Super Vortex High Output Yamaha Marine Engine |
| Displacement | Per Engine: 1812cc |
| Length | 19ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 3,170 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 1,600 lbs approx. |
| Max Persons | 8 |
| Engine Power | 250 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.