$60,999.00
Team Winnebagoland Marine Center | Oshkosh, WI
Discover the 2026 Yamaha AR220, a premium bow‑rider that delivers exceptional value, versatility, and convenience in an affordable 22‑foot package. This new model is designed for families and adventure seekers who want top performance without compromising comfort.
Discover the 2026 Yamaha AR220, a premium bow‑rider that delivers exceptional value, versatility, and convenience in an affordable 22‑foot package. This new model is designed for families and adventure seekers who want top performance without compromising comfort.
The 2026 Yamaha AR220 combines robust engineering with thoughtful design to provide a reliable and enjoyable boating experience. Its blend of powerful twin engines, advanced safety features, and ample storage makes it an ideal choice for water‑sports enthusiasts seeking both performance and practicality.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 2809 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Yamaha Boats | |
| Model | AR220 | |
| Vehicle Type | Boat | |
| Category | Bowrider | |
| VIN | YAMC0041J526 | |
| Color | BLACK | |
| Engine Hours | 0 | |
| LOA (Length) | 22 ft | |
| Propulsion Type | Powered |
| Dimensions | |
| Length | 22' | On Trailer: 24' | On Trailer With Tongue Folded: 22'6" |
| Height | On Trailer: 11' | on Trailer with Tower Folded: 9'11" |
| Beam | 8' 6" |
| Draft | 19" |
| Dead Rise | 20° |
| Bridge Clearance | In-Water Height: 7'7" |
| Capacities | |
| Seating Capacity | 10 persons |
| Weight, Maximum Capacity | 2,200 lbs |
| Storage Capacity | 502 GAL |
| Fuel Capacity | 70 GAL |
| Weights | |
| Weight | 3,538 LBS |
| Dry Weight | On Trailer: 4738 LBS |
| Engine | |
| Engine | Twin 3-cylinder, 4-stroke TR-1 Yamaha Marine Engines |
| Displacement | Per Engine: 1049cc |
| Length | 22ft 0in |
| Dry Weight | On Trailer: 4738 LBS approx. |
| Max Weight Capacity | 2,200 lbs approx. |
| Max Persons | 10 |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.