Contact for Price
American Marine and Motorsports | Shawano, Wisconsin
Discover the 2025 Axis Wake Research A225
The new A225, released in 2025, blends luxury with high‑performance wakeboarding technology to deliver an unforgettable boating experience.
Discover the 2025 Axis Wake Research A225
The new A225, released in 2025, blends luxury with high‑performance wakeboarding technology to deliver an unforgettable boating experience.
The A225 offers crystal‑clear audio through Wet Sounds packages. Connect via Bluetooth to enjoy music while cruising or adjust levels in real time using Surf Band controls during rides.
Transport your A225 with an axis‑designed trailer. Custom-built by expert craftsmen, trailers match the boat’s engineering quality and offer options such as two‑tone paint, Rockstar wheels, stainless steel fenders, runway lighting, and more.
| Basic Details | |
|---|---|
| Location | Shawano, Wisconsin |
| Condition | New |
| Stock Number | NAXB059 |
| Year | 2025 |
| Make | Axis Wake Research |
| Model | A225 |
| Color | MACHINE SILV MET/LT GRAPH |
| Engine | Monsoon |
| Dimensions & Build | |
| Length | 22' 5" |
| Beam | 102" (2.59 m) |
| Hull Material | Fiberglass/Composite |
| Performance & Weight | |
| Fuel Type | Gas |
| Dry Weight | Approx. 4,900 lbs (2223 kg) |
| Status | |
| Status | Available |
| Location | Shawano, Wisconsin | |
| Condition | New | |
| Stock Number | NAXB059 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Axis Wake Research | |
| Model | A225 | |
| Color | MACHINE SILV MET/LT GRAPH | |
| Engine | Monsoon | |
| Length | 22' 5" | |
| Beam | 102" (2.59 m) | |
| Hull Material | Fiberglass/Composite | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | Approx.: 4900 lbs. (2223 kg) | |
| Status | Available |
| Length | 22ft 0in |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.