
$14,625.00
Boat House of Anaheim | Anaheim, Ca
2026 Suzuki Marine DF150A Mechanical X – Power Without the Weight
The 2026 Suzuki Marine DF150A is engineered around a large‑displacement inline four‑cylinder DOHC engine that delivers strong performance while remaining one of the lightest in its class. Designed for both new and experienced boaters, this outboard comes in Pearl Nebular Black or ...
[read more]2026 Suzuki Marine DF150A Mechanical X – Power Without the Weight
The 2026 Suzuki Marine DF150A is engineered around a large‑displacement inline four‑cylinder DOHC engine that delivers strong performance while remaining one of the lightest in its class. Designed for both new and experienced boaters, this outboard comes in Pearl Nebular Black or Cool White with either mechanical or digital controls.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make | Suzuki Marine |
| Model | DF150A Mechanical X |
| Type | Outboard, Four Stroke |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine Power | 150 HP |
| Max Draft | 2 ft 11 in (0.91 m) |
| Engine Details | |
| Type | DOHC 16‑Valve, Inline Four Cylinder |
| Bore & Stroke | 3.81 in (97 mm) each |
| Displacement | Piston: 1749 cc (2867 ccm) |
| Cylinder Liners | 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.50:1 |
| Ignition System | Solid State Direct Ignition |
| Electrical | |
| Alternator | 12 V 44 A |
| Starter Type | Electric |
| Fuel System | |
| Delivery Method | Multi‑Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions & Weight | |
| Transom Height (Recommended) | 25 in (63.5 cm) |
| Weight | 522 lbs (237 kg) |
| Capacity | |
| Oil Capacity (Pan) | 8.5 quarts (8 L) |
| Colors & Controls | |
| Color Options | Pearl Nebular Black, Cool White |
| Trim and Tilt | Power Trim with Tilt Control |
| Propeller Selection | 17‑19 inches range |
| Control Type | Mechanical or Digital |
The 2026 Suzuki Marine DF150A Mechanical X delivers robust horsepower with lightweight construction, advanced fuel efficiency, and durable protection against marine corrosion. Ideal for anglers, cruisers, and towing applications that demand reliability and performance.
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF150A Mechanical X | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 150 HP | |
| Max Draft | 2 ft 11 in |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-Valve |
| Engine Power | Output Max: 150 HP |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5000 - 6000 RPM |
| Displacement | Piston: 174.9 in (2867 cc) |
| Bore | 3.81 in (97 mm) |
| Stroke | 3.81 in (97 mm) |
| Cylinder Liners | 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.50:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Steering | Remote |
| Electric | |
| Alternator | 12V 44A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 25" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 8.5 qts (8.0 lts) |
| Weights | |
| Weight | 522 lbs |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 17 - 19 | Controls: Mechanical or Digital |
| Engine Power | 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.