
$11,320.00
Cope Marine | O'Fallon, Illinois
The 2026 Mercury Marine Pro XS 115hp outboard delivers exceptional power, torque, and performance for midsized boats on both freshwater and saltwater. Its lightweight design combined with high displacement makes it ideal for bass rigs, flat‑skiffs, or multi‑species vessels.
The 2026 Mercury Marine Pro XS 115hp outboard delivers exceptional power, torque, and performance for midsized boats on both freshwater and saltwater. Its lightweight design combined with high displacement makes it ideal for bass rigs, flat‑skiffs, or multi‑species vessels.
| Location | O'Fallon | |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 8380M | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | Pro XS 115hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Outboard | |
| Engine | Mercury 115 PROXS CT | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 115 HP |
| Engine | |
| Engine Power | 115 HP (86 kW) |
| Engine Type | Inline 4 |
| Displacement | 2.1L |
| Electric | |
| Alternator | With water-cooled voltage regulator: 35 amp (441 watt) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 359 lbs (163 kg) |
| Features | |
| Features | Smartcraft Compatible: Yes | Recommended Fuel: Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol Maximum |
| Color | |
| Colors | Black |
| Dry Weight | Lightest model available: 359 lbs (163 kg) approx. |
| Engine Power | 115 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.