
$3,550.00
East Side Marine | Springfield, IL
2024 Mercury Marine FourStroke 9.9hp EFI ProKicker Outboard
The new 2024 Mercury Marine FourStroke 9.9hp EFI ProKicker outboard delivers precise boat control in the toughest fishing conditions. Its quiet, smooth operation and high efficiency make long trolling sessions more productive and enjoyable.
2024 Mercury Marine FourStroke 9.9hp EFI ProKicker Outboard
The new 2024 Mercury Marine FourStroke 9.9hp EFI ProKicker outboard delivers precise boat control in the toughest fishing conditions. Its quiet, smooth operation and high efficiency make long trolling sessions more productive and enjoyable.
This outboard is ideal for anglers seeking a reliable, low-maintenance power unit that performs consistently in diverse fishing environments. Upgrade to the 2024 Mercury Marine FourStroke 9.9hp EFI ProKicker and experience superior control, quiet operation, and effortless handling on every trip.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | IR176407 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 9.9hp EFI ProKicker | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 1R176407 | |
| Hull id number | 1R176407 | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 115 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 9.9 HP (7.4 kW) |
| Engine Type | Inline 2 |
| Displacement | 20.3 CID (333 cc) |
| Alternator | 12 amp (145 watt) |
| Electric | |
| Starter | Electric (w/ manual backup) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 122 lbs (56 kg) |
| Features | |
| Features | Trim system: Power Tilt |
| Dry Weight | 115 lbs approx. |
| Engine Power | 9.9 HP (7.4 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.