
$10,500.00
East Side Marine | Springfield, IL
2025 Mercury Marine FourStroke 90hp Outboard
The 2025 Mercury Marine FourStroke 90hp outboard delivers reliable power for any water adventure, whether you’re heading on a short day trip or an extended voyage. Designed with efficiency and lightweight construction in mind, this engine ensures maximum performance without wasted energy.
2025 Mercury Marine FourStroke 90hp Outboard
The 2025 Mercury Marine FourStroke 90hp outboard delivers reliable power for any water adventure, whether you’re heading on a short day trip or an extended voyage. Designed with efficiency and lightweight construction in mind, this engine ensures maximum performance without wasted energy.
The 2025 Mercury Marine FourStroke 90hp Outboard is a new, factory‑built engine featuring:
| Engine Specifications | |
|---|---|
| Power | 90 HP (67 kW) |
| Type | Inline 4, 2.1L displacement |
| Electrical System | |
| Alternator | 35 amp water‑cooled regulator (441 W) |
| Weight & Dimensions | |
| Dried Weight | Lightest model: 359 lbs (163 kg) / CT version 363 lbs (165 kg) |
| Additional Features | |
| Smartcraft Compatibility | Yes |
| Recommended Fuel | Unleaded Regular 87 Octane Minimum or 90 RON (10% ethanol max) |
| Appearance | |
| Color | Black |
This outboard is ideal for any vessel requiring robust, efficient propulsion. Add the 2025 Mercury Marine FourStroke 90hp Outboard to your fleet and experience reliable power on every trip.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 3B694049 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 90hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 3B694049 | |
| Hull id number | 3B694049 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Power | 90 HP (67 kW) |
| Engine Type | Inline 4 |
| Displacement | 2.1L |
| Electric | |
| Alternator | With water-cooled voltage regulator: 35 amp (441 watt) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 359 lbs (163 kg) / 363 lbs (165 kg) (CT model) |
| Features | |
| Features | Smartcraft Compatible: Yes | Recommended Fuel: Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol Maximum |
| Color | |
| Colors | Black |
| Dry Weight | Lightest model available: 359 lbs (163 kg) / 363 lbs (165 kg) (CT model) approx. |
| Engine Power | 90 HP (67 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.