
$3,990.00
East Side Marine | Springfield, IL
2025 Mercury Marine FourStroke 15hp EFI ProKicker Outboard
This 2025 Mercury Marine FourStroke 15hp EFI ProKicker outboard combines reliable, easy‑starting EFI technology with fishing‑specific features that let you lock in precise trolling speeds. Whether you’re targeting bass or walleye, this engine is your dependable partner on the water.
2025 Mercury Marine FourStroke 15hp EFI ProKicker Outboard
This 2025 Mercury Marine FourStroke 15hp EFI ProKicker outboard combines reliable, easy‑starting EFI technology with fishing‑specific features that let you lock in precise trolling speeds. Whether you’re targeting bass or walleye, this engine is your dependable partner on the water.
| Engine | |
|---|---|
| Power | 15 HP (11.1 kW) |
| Type | Inline 2‑Cylinder, Four Stroke |
| Displacement | 20.3 cu in (333 cc) |
| Electric | |
| Alternator | 12 amp (145 watt) |
| Starter | Electric with manual backup |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model: 122 lbs (56 kg) |
| Features | |
| Trim System | Power Tilt |
This outboard is built for anglers who demand reliability, performance and low upkeep. The Mercury Marine 2025 FourStroke 15hp EFI ProKicker offers a quiet, smooth ride with precise trolling control—ideal for any fishing adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1R315049 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 15hp EFI ProKicker | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 1R315049 | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Power | 15 HP (11.1 kW) |
| Engine Type | Inline 2 |
| Displacement | 20.3 cu in (333 cc) |
| Electric | |
| Alternator | 12 amp (145 watt) |
| Starter | Electric (w/ manual backup) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 122 lbs (56 kg) |
| Features | |
| Features | Trim System: Power Tilt |
| Dry Weight | Lightest model available: 122 lbs (56 kg) approx. |
| Engine Power | 15 HP (11.1 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.