
$5,240.00
East Side Marine | Springfield, IL
Discover the brand‑new 2026 Mercury Marine FourStroke 25hp EFI Outboard – a high‑performance electronic fuel injected engine designed for long shaft and tiller handle setups.
Discover the brand‑new 2026 Mercury Marine FourStroke 25hp EFI Outboard – a high‑performance electronic fuel injected engine designed for long shaft and tiller handle setups.
The engine is built for durability and performance, featuring a long shaft design that ensures smooth operation on any vessel. It’s compatible with Smartcraft electric start systems, making it an ideal choice for modern outboard applications.
The 2026 Mercury Marine FourStroke 25hp EFI Outboard delivers power, efficiency and reliability for boating enthusiasts seeking top‑grade performance. Its lightweight construction combined with advanced electronic fuel injection ensures smooth operation while keeping maintenance low.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 1R345389 | |
| Year | 2026 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 25hp EFI | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 1R345389 | |
| Hull id number | 1R345389 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Power | 25 HP (18.4 kW) |
| Engine Type | Inline 3 |
| Electric | |
| Alternator | Electric start models: 17 amp (210 watt) |
| Starter | Manual, Electric |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | 6.6 Gal (25L) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 132 lbs (60 kg) |
| Features | |
| Features | Smartcraft Compatible: Yes (electric start) | Recommended fuel: Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol Maximum |
| Color | |
| Colors | Phantom Black |
| Dry Weight | Lightest model available: 132 lbs (60 kg) approx. |
| Engine Power | 25 HP (18.4 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.