$2,997.00
Hutch's Marine | Coldwater, MI
The 2022 Tohatsu MFS20 S is the lightest outboard in its class, delivering powerful performance while remaining compact and efficient.
The 2022 Tohatsu MFS20 S is the lightest outboard in its class, delivering powerful performance while remaining compact and efficient.
The Power Tilt version is ideal for inflatables, fishing boats, pontoon vessels or any boat that benefits from quick removal. A single button lifts the motor out of the water and the lightweight transom bracket keeps it secure during transport.
| Engine | |
|---|---|
| Power Output | 20 hp (14.7 kW) |
| Max RPM | 5,400–6,100 |
| Displacement | 333 cc (20.32 cu.in.) |
| Bore / Stroke | 61 mm / 57 mm |
| Fuel System | |
| Tank Capacity | 3.1 gal (12 L) – separate tank on tiller models |
| Starter | Battery‑less recoil or electric start |
| Dimensions & Weight | |
| Total Weight | 94.7 lb (43 kg) |
| Dry Weight Range | 97–115 lb depending on configuration |
| Warranty & Compliance | |
| Warranty | 5‑year limited |
| Emissions | EPA and CARB 3‑Star approved, ultra low emission. |
The Tohatsu MFS20 S combines lightweight construction, efficient EFI technology and user‑centric features to give boaters a reliable, high‑performance experience without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 10015 | |
| Year | 2022 | |
| Make | Tohatsu | |
| Model | MFS20 S | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 003829BB | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine | 2 |
| Engine Power | Output: 20 hp (14.7 kw) |
| Rated Engine Speed | Max. Range: 5,400 - 6,100 RPM |
| Displacement | 20.32 cu.in. (333 cc) |
| Bore | 2.40 in (61 mm) |
| Stroke | 2.24 in (57 mm) |
| Starter | Electric or Manual |
| Gear Ratio (Forward, High) | 2.15:1 |
| Gear Shifter | Forward - Neutral - Reverse |
| Oil Type | NMMA Certified FC-W® 4-stroke oil SAE 10W-30/40 (SF, SG, SH, SJ) |
| Alternator Output, Maximum | Electric Start Models: 12V, 145W, 12A |
| Fuel System | |
| Fuel Capacity | Separate Fuel Tank (Tiller models): 3.1 US Gal. (12 Lit) |
| Fuel Type | Control: Remote Control or Tiller Handle | Unleaded Gasoline (87 Octane) |
| Dimensions | |
| Transom Height | 15" |
| Dimensions | Propeller Selection Range: 6" - 10" |
| Capacities | |
| Oil Capacity (w/filter) | 1.07 qt. (1 L) |
| Weights | |
| Weight | 94.7 lbs. (43 kg) |
| Dry Weight | MF: 94.7 lbs (43.0 kg) | EF: 103.6 lbs (47.0 kg) | EP: 101.4 lbs (46.6 kg) | EFT: 115.7 lbs (52.5 kg) | EPT: 113.5 lbs (51.5 kg) |
| Features | |
| Features | Digital ECU Controlled Ignition System | Start In Gear Protection | Thermostat Controlled Cooling System | Through-The-Prop Exhaust | Oil Pressure Warning Shallow Water Drive |
| Dry Weight | MF: 94.7 lbs (43.0 kg) | EF: 103.6 lbs (47.0 kg) | EP: 101.4 lbs (46.6 kg) | EFT: 115.7 lbs (52.5 kg approx. |
| Engine Power | Output: 20 hp (14.7 kw) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.