
$4,997.00
Hutch's Marine | Coldwater, MI
2022 Tohatsu MFS40 L Outboard
The 2022 Tohatsu MFS40 L is the lightest four‑stroke outboard in its class, weighing just 209 pounds. Its compact design delivers a powerful 40 hp (29.4 kW) engine while keeping fuel consumption low and performance high.
2022 Tohatsu MFS40 L Outboard
The 2022 Tohatsu MFS40 L is the lightest four‑stroke outboard in its class, weighing just 209 pounds. Its compact design delivers a powerful 40 hp (29.4 kW) engine while keeping fuel consumption low and performance high.
The 2022 Tohatsu MFS40 L combines lightweight design with advanced technology for an efficient, powerful outboard that is ideal for work, play, or memorable boating adventures. Its proven reliability makes it a versatile choice for any enthusiast seeking high performance without compromising fuel economy or ease of use.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 10043 | |
| Year | 2022 | |
| Make | Tohatsu | |
| Model | MFS40 L | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 084175BA | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine | 3 Cylinder |
| Engine Power | Output: 40 hp (29.4 kw) |
| Rated Engine Speed | Max. Range: 5,000 - 6,000 RPM |
| Displacement | 52.84 cu.in. (866 cc) |
| Bore | 2.75 in (70 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Starter | Electric |
| Gear Ratio (Forward, High) | 2.08:1 |
| Gear Shifter | Forward - Neutral - Reverse |
| Ignition | System: MicroComputer Programmed |
| Oil Type | NMMA Certified FC-W® 4-stroke oil |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Control: Remote or Tiller | Unleaded Gasoline (87 Octane) or higher |
| Electric | |
| Alternator Output, Maximum | 12V, 252W, 21A |
| Dimensions | |
| Transom Height | 15" |
| Capacities | |
| Oil Capacity (w/filter) | 0.63 gal. (2.4 L) |
| Weights | |
| Weight | 209 lbs. (95 kg) |
| Dry Weight | 209 lbs. (95 kg) |
| Features | |
| Features | Electronic Fuel Injection | Start In Gear Protection | Thermostat Controlled Cooling System | Through-The-Prop Exhaust | Overheat Buzzer | Power Trim and Tilt | Oil Pressure Warning | Variable Idle Speed |
| Dry Weight | 209 lbs. (95 kg) approx. |
| Engine Power | Output: 40 hp (29.4 kw) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.