
$13,995.00
Hutch's Marine | Coldwater, MI
The Suzuki Marine DF200A is a high‑performance four‑stroke outboard that delivers exceptional power and efficiency in 2023 models.
The Suzuki Marine DF200A is a high‑performance four‑stroke outboard that delivers exceptional power and efficiency in 2023 models.
The DF200A meets California Air Resource Board (CARB) 3‑star ultra‑low emission standards and complies with EPA 2010 regulations, ensuring it is a clean‑running choice for eco‑conscious marine operators.
| General Info | |
|---|---|
| Model Year | 2023 |
| Manufacturer | Suzuki Marine |
| Engine Type | DOHC 16‑Valve, In-Line Four |
| Performance | |
| Maximum Power | 200 HP |
| Operating Speed | 5,500–6,100 RPM |
| Bore x Stroke | 3.81″ × 3.81″ (97 mm) |
| Electrical & Fuel System | |
| Alternator Output | 12V, 44A |
| Fuel Delivery | Multi‑Point Sequential Electronic Injection |
| Dimensions & Weight | |
| Transom Height (Recommended) | 25″ |
| Total Weight | 531 lbs |
| Appearance Options | |
| Colors Available | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Control & Trim Features | |
| Trim Control | Power Trim and Tilt (Mechanical or Digital) |
| Propeller Options | 17″–27.5″ range |
The 2023 Suzuki Marine DF200A stands out as a reliable, efficient, and environmentally friendly choice for modern marine enthusiasts seeking high performance without compromising on quiet operation or compliance.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 10180 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF200A Mechanical X | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 20003F-343235 | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-Valve |
| Engine Power | Output Max: 200 HP |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5500 - 6100 RPM |
| Displacement | Piston: 175.9 in (2867 cc) |
| Bore | 3.81 in (97 mm) |
| Stroke | 3.81 in (97 mm) |
| Cylinder Liners | In Line 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.50:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Steering | Remote |
| Electric | |
| Alternator | 12V 44A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 25" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 8.5 qts (8.0 lts) |
| Weights | |
| Weight | 531 lbs |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 17 - 27.5 | Controls: Mechanical or Digital |
| Engine Power | Output Max: 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.