
$13,995.00
Hutch's Marine | Coldwater, MI
The 2023 Suzuki Marine DF200A mechanical X outboard delivers exceptional power and advanced technology in a compact design.
The 2023 Suzuki Marine DF200A mechanical X outboard delivers exceptional power and advanced technology in a compact design.
| General Information | |
|---|---|
| Condition | New |
| Stock Number | 10182 |
| Year | 2023 |
| Make | Suzuki Marine |
| Model | DF200A Mechanical X |
| Vehicle Type | Outboard |
| Category | Four Stroke |
| Engine Details | |
| Type | DOHC 16‑Valve, In Line Four Cylinder |
| Power Output | 200 HP max |
| Operating Speed | 5500–6100 RPM |
| Displacement | Piston: 175.9 in³ (2867 cc) |
| Bore & Stroke | 3.81 in (97 mm) each |
| Gear Ratio | 2.50 :1 primary |
| Electrical System | |
| Alternator | 12V 44A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Delivery Method | Multi‑Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions & Weight | |
| Transom Height (recommended) | 25" |
| Total Weight | 531 lbs |
| Color Options | |
| Colors Available | Pearl Nebular Black, Cool White |
| Additional Features | |
| Trim & Tilt Control | Power Trim and Tilt available |
| Propeller Selection Range | 17 – 27.5 inches |
| Controls | Mechanical or Digital selectable |
The DF200A combines high torque, low emissions and user‑friendly controls for a superior boating experience.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 10182 | |
| Year | 2023 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF200A Mechanical X | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 20003F-344074 | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-Valve |
| Engine Power | Output Max: 200 HP |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5500 - 6100 RPM |
| Displacement | Piston: 175.9 in (2867 cc) |
| Bore | 3.81 in (97 mm) |
| Stroke | 3.81 in (97 mm) |
| Cylinder Liners | In Line 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.50:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Steering | Remote |
| Electric | |
| Alternator | 12V 44A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 25" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 8.5 qts (8.0 lts) |
| Weights | |
| Weight | 531 lbs |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 17 - 27.5 | Controls: Mechanical or Digital |
| Engine Power | Output Max: 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.