
$2,791.00
Hutch's Marine | Coldwater, MI
2024 Tohatsu MFS15 S Outboard Engine
The 2024 Tohatsu MFS15 S is a lightweight, battery‑less electronic fuel injection (EFI) outboard that delivers exceptional performance for small horsepower applications. With an advanced EFI system, this 15 hp engine offers quick startup without choke and smooth acceleration across all RPM ranges.
2024 Tohatsu MFS15 S Outboard Engine
The 2024 Tohatsu MFS15 S is a lightweight, battery‑less electronic fuel injection (EFI) outboard that delivers exceptional performance for small horsepower applications. With an advanced EFI system, this 15 hp engine offers quick startup without choke and smooth acceleration across all RPM ranges.
Key Specifications (2024 Model)
Convenience Features
Environmental Compliance
The 2024 Tohatsu MFS15 S combines reliable performance, advanced EFI technology, and user‑friendly features to provide a superior outboard experience. It is ideal for anglers seeking a lightweight, efficient engine that delivers smooth operation in both shallow water and open waters.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 10327 | |
| Year | 2024 | |
| Make | Tohatsu | |
| Model | MFS15 S | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| VIN | 045433BD | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine | 2 |
| Engine Power | Output: 15 hp (11.0 kw) |
| Rated Engine Speed | Max. Range: 5,400 - 6,100 RPM |
| Displacement | 20.32 cu.in. (333 cc) |
| Bore | 2.40 in (61 mm) |
| Stroke | 2.24 in (57 mm) |
| Starter | Electric or Manual |
| Gear Ratio (Forward, High) | 2.15:1 |
| Gear Shifter | Forward - Neutral - Reverse |
| Oil Type | NMMA Certified FC-W® 4-stroke oil SAE 10W-30/40 (SF, SG, SH, SJ) |
| Alternator Output, Maximum | Electric Start Models: 12V, 145W, 12A |
| Fuel System | |
| Fuel Type | Control: Remote Control or Tiller Handle | Unleaded Gasoline (87 Octane) |
| Dimensions | |
| Transom Height | 15" |
| Dimensions | Propeller Selection Range: 6" - 10" |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Separate Fuel Tank (Tiller models): 3.1 US Gal. (12 Lit) |
| Oil Capacity (w/filter) | 1.07 qt. (1 L) |
| Weights | |
| Weight | 94.7 lbs. (43 kg) |
| Dry Weight | MF: 94.7 lbs (43.0 kg) | EF: 103.6 lbs (47.0 kg) | EPT: 113.5 lbs (51.5 kg) |
| Features | |
| Features | Digital CD Ignition System | Start In Gear Protection | Thermostat Controlled Cooling System | Through-The-Prop Exhaust | Oil Pressure Warning | Shallow Water Drive |
| Dry Weight | MF: 94.7 lbs (43.0 kg) | EF: 103.6 lbs (47.0 kg) | EPT: 113.5 lbs (51.5 kg) approx. |
| Engine Power | Output: 15 hp (11.0 kw) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.