$3,299.00
Spicer's Boat City | Houghton Lake, MI
The 2021 Mercury Marine 9.9 ProKicker delivers unmatched power and precision for every boating need. Designed to give you smooth acceleration, reliable starts in any weather, and effortless control while trolling or cruising.
The 2021 Mercury Marine 9.9 ProKicker delivers unmatched power and precision for every boating need. Designed to give you smooth acceleration, reliable starts in any weather, and effortless control while trolling or cruising.
| Engine Details | |
|---|---|
| Type | Inline 2‑Cylinder Four Stroke |
| Power | 9.9 HP (7.3 kW) |
| Displacement | 12.8 CID (208 cc) |
| Cooling System | Water‑cooled with thermostat |
| Throttle Range | Full RPM: 5,000–6,000 |
| Bore × Stroke | 2.16" × 1.73" |
| Induction | Single overhead cam – two valves per cylinder |
| Ignition | CDI with electronic spark advance |
| Electrical | |
|---|---|
| Alternator | 6 A / 76 W |
| Starter | Electric or manual option |
| Fuel System | |
| Type | Carbureted |
| Recommended Fuel | 87 octane, up to 10% ethanol |
| Physical Specs | |
|---|---|
| Shaft Length | 20” (508 mm) or 25” (635 mm) |
| Shallow Water Trim Range | 16° |
| Weight | |
| Dry Weight | 108 lb (49 kg) |
The motor is available in a sleek Phantom Black finish, providing a modern look that complements any vessel.
| Condition | USED | |
| Year | 2021 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | 9.9 ProKicker | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Type | Inline 2 |
| Engine Power | 9.9 HP (7.3 kW) |
| Displacement | 12.8 CID (208 CC) |
| Cooling System | Water-cooled with thermostat |
| Throttle | Full RPM: 5000-6000 RPM |
| Oil Type | Recommended: Mercury FourStroke Oil 10W-30 |
| Steering | Remote | Tiller |
| Gear Ratio (Primary) | Case: 2.42:1 |
| Gear Shifter | F-N-R |
| Ignition | CDI w/electronic spark advance |
| Induction | 2 valves per cylinder, single overhead cam (SOHC) |
| Bore | 2.16" (55 mm) |
| Stroke | 1.73" (44 mm) |
| Exhaust | System: Through prop |
| Electric | |
| Alternator | 6 amp / 76 watt |
| Starter | Electric | Manual |
| Fuel System | |
| Fuel System | Carbureted |
| Fuel Type | Recommended: 87 octane / up to 10% ethanol |
| Dimensions | |
| Length | Shaft: 20" (508 mm) | 25" (635 mm) |
| Dimensions | Shallow water trim range: 16 degrees |
| Weights | |
| Dry Weight | 108 lbs (49 kg) |
| Lights and Safety | |
| Security System | Engine protection operator warning system: Low oil pressure | Over-rev |
| Features | |
| Features | CARB star rating: 3 | Shallow water drive: Yes | Trim positions: Ratcheting | Trim system: Power Tilt |
| Color | |
| Colors | Phantom Black |
| Dry Weight | 108 lbs (49 kg) approx. |
| Engine Power | 9.9 HP (7.3 kW) |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.