
Contact for Price
Westre's Marine | St. Cloud, Minnesota
The latest 2025 Mercury Marine FourStroke outboards bring a powerful 200‑horsepower V6 engine to your deck, engineered for smooth performance and quiet operation.
The latest 2025 Mercury Marine FourStroke outboards bring a powerful 200‑horsepower V6 engine to your deck, engineered for smooth performance and quiet operation.
The 2025 Mercury Marine FourStroke 200 HP outboard is built to deliver reliable power, low vibration and ease of maintenance—perfect for boating enthusiasts who demand performance without compromise.
| Location | St. Cloud | |
| Condition | NEW | |
| Year | 2025 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 200hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | Mercury 200HP 4S | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 200 HP | |
| Engine Information | Mercury 200HP 4S |
| Engine | |
| Engine Power | 200 HP (147 kW) |
| Engine Type | V6 |
| Displacement | 3.4L |
| Electric | |
| Alternator | With Idle Charge: 85 amp (1071 Watt) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 475 lbs (216 kg) |
| Features | |
| Features | Smartcraft Compatible: Yes | Recommended Fuel: Unleaded Regular 87 Octane Minimum (R+M/2) or 90 RON 10% Ethanol Maximum |
| Color | |
| Colors | BlackBlack / Cold Fusion White / Warm Fusion White / Pearl Fusion White |
| Dry Weight | Lightest model available: 475 lbs (216 kg) approx. |
| Engine Power | 200 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.