
Contact for Price
Brown's Auto & Marine | Newport, NH
The 2025 Yamaha Marine Portable Outboard delivers a compact yet powerful solution for small boats. With its lightweight design—just under 90 pounds—and an easy‑to-use tiller handle, this 9.9 hp outboard is perfect for anglers and recreational boaters alike. The engine can be started manually or with electric power, giving you flexibility in the ...
[read more]The 2025 Yamaha Marine Portable Outboard delivers a compact yet powerful solution for small boats. With its lightweight design—just under 90 pounds—and an easy‑to-use tiller handle, this 9.9 hp outboard is perfect for anglers and recreational boaters alike. The engine can be started manually or with electric power, giving you flexibility in the field.
The popular F9.9 platform also comes as a high‑thrust T9.9 variant, which supports a 25‑inch shaft and an optional V MAX SHO sport cowl when installed on multi‑species boats. The system’s solid 6‑amp alternator keeps accessories running smoothly.
Whether you need a reliable power source for fishing or light recreational use, the Yamaha Marine Portable Outboard offers performance, ease of handling, and durable construction—all in one compact package.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | SKU-00016 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Marine | |
| Model | Portables 9.9 HP | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Portable | |
| VIN | 6AUKS- 1084149 | |
| Engine | F9.9SMHB | |
| Type/Use | F9.9SMHB | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Type | 2 cyl |
| Engine Power | Prop Shaft: 9.9hp @ 5500rpm |
| Displacement | 212cc |
| Bore | 2.20 in (56 mm) |
| Stroke | 1.70 in. (43 mm) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Throttle | Full RPM Range: 5000 ~ 6000 rpm |
| Steering | Tiller | Angle (maximum): 43° from center, either direction |
| Exhaust | Through Propeller |
| Ignition | CDI Microcomputer |
| Oil Type | Recommended: Yamalube® 4M (See owner's manual) |
| Lubrication | Wet Sump |
| Cooling | Recommended: Thermostatic Control |
| Gear Ratio (Primary) | 2.08:1 |
| Gear Shifter | Forward, Neutral, Reverse |
| Induction | Carb |
| Spark Plug | |
| Spark Plug | BR6HS-10 |
| Electric | |
| Starter | System: Electric & Manual |
| Alternator Output, Maximum | Output at W.O.T.: 6 Amp |
| Fuel System | |
| Fuel System | Ethanol Blend Limit: 10% Maximum |
| Fuel Type | Recommended: Octane 87 | Recommended Filtration: Yamaha 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external) |
| Dimensions | |
| Length | Shaft: 15" - 20" |
| Dimensions | Degree of Tilt: 71° | Degree of Trim: -4° through +16° |
| Capacities | |
| Oil capacity | 0.8L |
| Weights | |
| Weight | 87 lbs (39 kg) - 93 lbs (42 kg) |
| Features | |
| Features | Intake: 4 | C.A.R.B. Rating: 3-Star |
| Warranty | |
| Warranty | Limited 3-year Pleasure, 3-year Government, 1-Year Commercial |
| Engine Power | Prop Shaft: 9.9hp @ 5500rpm |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.