
$13,105.00
Collins Marine | Tonawanda, NY
The sun reflects off the water as you head to the dock for a day of family fun or fishing adventures. The 2025 Yamaha Outboards Midrange F115XB with its optional 25‑inch shaft is engineered to deliver speed, power, and versatility on mid-sized vessels such as deck boats and multispecies craft.
Designed for lightness and high performance, the ...
[read more]The sun reflects off the water as you head to the dock for a day of family fun or fishing adventures. The 2025 Yamaha Outboards Midrange F115XB with its optional 25‑inch shaft is engineered to deliver speed, power, and versatility on mid-sized vessels such as deck boats and multispecies craft.
Designed for lightness and high performance, the F115XB weighs only about 377 pounds. Its compact 1.8‑liter engine features a double overhead camshaft with four valves per cylinder that boosts volumetric efficiency, giving it an impressive power-to-weight ratio of 115 hp.
Whether you’re towing a skier or fishing for bass, the 2025 Yamaha Outboards F115XB delivers reliable power and efficiency. Its lightweight construction and optional 25‑inch shaft make it an ideal choice for diverse marine activities.
| Condition | NEW |
| Stock Number | 8883 |
| Year | 2025 |
| Make | Yamaha Outboards |
| Model | F115XB 25" shaft |
| Vehicle Type | Outboard |
| Category | Four Stroke |
| Engine | F115XB |
| Propulsion Type | Single Outboard, Powered |
| Builder | Yamaha |
| Actual Location | 4444 River Rd. |
| Steering Type | Remote |
| Engine Power | 115 HP |
| Fuel Type | Gasoline |
| Dry Weight | 386 lbs |
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 8883 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Outboards | |
| Model | F115XB 25" shaft | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | F115XB | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Builder | Yamaha | |
| Actual Location | 4444 River Rd. | |
| Steering Type | Remote | |
| Engine Power | 115 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 386 lbs |
| Dry Weight | 386 lbs approx. |
| Engine Power | 115 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.