
$3,910.00
Collins Marine | Tonawanda, NY
2025 Yamaha Portable Outboards – 15 hp F15
The crisp fall air and rustling marshes set the scene for a perfect day on the water, whether you’re casting lines or stalking ducks. A reliable Yamaha portable outboard delivers power without bulk—ideal for fishing boats, tenders, inflatables and more.
2025 Yamaha Portable Outboards – 15 hp F15
The crisp fall air and rustling marshes set the scene for a perfect day on the water, whether you’re casting lines or stalking ducks. A reliable Yamaha portable outboard delivers power without bulk—ideal for fishing boats, tenders, inflatables and more.
The Yamaha F15 Portable Outboard combines lightweight construction with robust power and advanced efficiency features—perfect for anglers and hunters who demand performance without compromise.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 8670 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Outboards | |
| Model | F15 hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | F15LEHA | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | Tiller | |
| Dry Weight | 122 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | 2 cyl |
| Engine Power | Prop Shaft: 15 hp @ 5500 rpm |
| Displacement | 362 cc |
| Bore | 2.48 in (63 mm) |
| Stroke | 2.29 in (58.1 mm) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Throttle | Full RPM Range: 5000 ~ 6000 rpm |
| Steering | Angle (maximum): 45° from center, either direction |
| Exhaust | Through Propeller |
| Ignition | CDI |
| Oil Type | Recommended: Yamalube® 4M (See owner's manual) |
| Lubrication | Wet Sump |
| Cooling | Recommended: Thermostatic Control |
| Gear Ratio (Primary) | 2.08:1 |
| Gear Shifter | Forward, Neutral, Reverse |
| Induction | Carb |
| Spark Plug | |
| Spark Plug | DPR6EB-9 |
| Electric | |
| Starter | System: Electric & Manual |
| Alternator Output, Maximum | Output at W.O.T.: 10 Amp |
| Fuel System | |
| Fuel System | Ethanol Blend Limit: 10% Maximum |
| Fuel Type | Recommended: Octane 87 | Recommended Filtration: Yamaha 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external) |
| Dimensions | |
| Length | Shaft: 15" - 20" |
| Dimensions | Degree of Tilt: 67°- 71° | Degree of Trim: -4° through +16° |
| Capacities | |
| Oil capacity | 1.8L/1.6L |
| Weights | |
| Weight | 111 lbs (50 kg) - 132 lbs (59 kg) |
| Features | |
| Features | Intake: 4 |
| Warranty | |
| Warranty | Limited 3-year Pleasure, 3-year Government, 1-Year Commercial |
| Dry Weight | 122 lbs approx. |
| Engine Power | Prop Shaft: 15 hp @ 5500 rpm |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.