
$4,655.00
Collins Marine | Tonawanda, NY
2025 Yamaha Outboards F20 hp Portable Outboard
The 2025 Yamaha F20 is a lightweight, high‑performance portable outboard designed for fishing and duck hunting on light craft such as aluminum boats, tenders, inflatables, or small powerboats. With its compact 432‑cc four‑stroke engine delivering 20 hp at up to 5500 rpm, the F20 offers strong thrust ...
[read more]2025 Yamaha Outboards F20 hp Portable Outboard
The 2025 Yamaha F20 is a lightweight, high‑performance portable outboard designed for fishing and duck hunting on light craft such as aluminum boats, tenders, inflatables, or small powerboats. With its compact 432‑cc four‑stroke engine delivering 20 hp at up to 5500 rpm, the F20 offers strong thrust while remaining easy to handle.
Key features of the Yamaha F20 include:
The Yamaha F20 combines proven technology with modern design to deliver reliable power in a compact package. Whether you’re chasing bass on a calm lake or hunting ducks along the shore, this portable outboard is engineered to perform and endure in every water‑borne adventure.
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 8884 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Yamaha Outboards | |
| Model | F20 hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | F20LWHB | |
| Propulsion | Single Outboard | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Engine Power | 20 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 137 lbs |
| Engine | |
| Engine Type | 2 cyl |
| Engine Power | Prop Shaft: 20 hp @ 5500 rpm |
| Displacement | 432 cc |
| Bore | 2.554 in (65 mm) |
| Stroke | 2.558 in (65.1 mm) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Throttle | Full RPM Range: 5000 ~ 6000 rpm |
| Steering | Angle (maximum): 45° from center, either direction |
| Exhaust | Through Propeller |
| Ignition | CDI |
| Oil Type | Recommended: Yamalube® 4M (See owner's manual) |
| Lubrication | Wet Sump |
| Cooling | Recommended: Thermostatic Control |
| Gear Ratio (Primary) | 2.00:1 |
| Gear Shifter | Forward, Neutral, Reverse |
| Induction | EFI |
| Spark Plug | |
| Spark Plug | DPR6EB-9 |
| Electric | |
| Starter | System: Electric & Manual |
| Alternator Output, Maximum | Output at W.O.T.: 16 amp |
| Fuel System | |
| Fuel System | Ethanol Blend Limit: 10% Maximum |
| Fuel Type | Recommended: Octane 87 | Recommended Filtration: Yamaha 10-Micron Fuel/Water Separating Filter (external) |
| Dimensions | |
| Length | Shaft: 15" - 20" |
| Dimensions | Degree of Tilt: 62° - 63° | Degree of Trim: -3° through +16° |
| Capacities | |
| Oil capacity | 1.1L/1.0L |
| Weights | |
| Weight | 126 lbs (57 kg) - 146 lbs (66 kg) |
| Features | |
| Features | Intake: 4 |
| Warranty | |
| Warranty | Limited 3-year Pleasure, 3-year Government, 1-Year Commercial |
| Dry Weight | 137 lbs approx. |
| Engine Power | 20 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.