
$15,295.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2025 Suzuki Marine DF150A Mechanical L – a high‑performance four‑stroke outboard that delivers powerful drive without unnecessary weight.
Discover the 2025 Suzuki Marine DF150A Mechanical L – a high‑performance four‑stroke outboard that delivers powerful drive without unnecessary weight.
| Engine Type | DOHC 16‑Valve, 2867 cc |
| Power Output | 150 HP @ 5000–6000 RPM |
| Bore / Stroke | 97 mm each |
| Cylinders | 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.50:1 |
| Ignition System | Solid‑State Direct Ignition |
| Starter Type | Electric |
| Alternator Output | 12 V 44A |
| Fuel Delivery | |
| Weight | 511 lb (231 kg) |
| Available Colors | Pearl Nebular Black, Cool White |
| Trim & Tilt Control | Power Trim and Tilt – Mechanical or Digital options available |
| Propeller Range | 17–19 in. |
| Recommended Transom Height | 20″ (51 cm) |
The 2025 Suzuki Marine DF150A Mechanical L combines robust engineering with smart features to provide reliable, efficient performance on the water. Whether you choose mechanical or digital controls and a striking color finish, this outboard is engineered for lasting power and ease of maintenance.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Year | 2025 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF150A Mechanical L | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | 15195 |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-Valve |
| Engine Power | Output Max: 150 HP |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5000 - 6000 RPM |
| Displacement | Piston: 174.9 in (2867 cc) |
| Bore | 3.81 in (97 mm) |
| Stroke | 3.81 in (97 mm) |
| Cylinder Liners | 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.50:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Steering | Remote |
| Electric | |
| Alternator | 12V 44A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 20" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 8.5 qts (8.0 lts) |
| Weights | |
| Weight | 511 lbs |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 17 - 19 | Controls: Mechanical or Digital |
| Engine Power | Output Max: 150 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.