
$7,195.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
Discover the 2025 Suzuki Marine DF40A – a high‑performance 40‑hp outboard engineered for power and efficiency.
Discover the 2025 Suzuki Marine DF40A – a high‑performance 40‑hp outboard engineered for power and efficiency.
| Engine Overview | |
|---|---|
| Engine Type | DOHC 12‑Valve |
| Maximum Power | 40 hp |
| Operating RPM Range | 5,000–6,000 rpm |
| Piston Displacement | 941 cc (57.4 in) |
| Bore / Stroke | 72.5 mm / 76 mm |
| Electrical & Fuel Systems | |
| Ignition System | Solid State Direct Ignition |
| Alternator Output | 12V 19A |
| Fuel Delivery | Multi‑Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions & Capacity | |
| Recommended Transom Height | 20″ |
| Oil Pan Capacity | 2.9 qt (2.7 l) |
| Performance Features | |
| Tilt & Trim | Power Tilt and Power Trim |
| Propeller Options | Range 9–17 inches |
| Physical Attributes | |
| Total Weight | 229 lb (104 kg) |
| Available Colors | Pearl Nebular Black, Cool White |
This new 2025 Suzuki Marine DF40A is available at Charles Mill Marina. Experience unmatched power and precision with a brand that has earned industry accolades for innovation.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Year | 2025 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF40A L | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | General | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 12-Valve |
| Engine Power | Output Max: 40 hp |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5000 - 6000 RPM |
| Displacement | Piston: 57.4 in (941 cc) |
| Bore | 2.85 in (72.5 mm) |
| Stroke | 2.99 in (76 mm) |
| Cylinder Liners | 3 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.27:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Electric | |
| Alternator | 12V 19A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 20" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 2.9 qts (2.7 lts) |
| Weights | |
| Weight | 229 lbs |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 9 - 17 |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Engine Power | Output Max: 40 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.