
$10,595.00
Charles Mill Marina | Mansfield, Ohio
The 2025 Suzuki Marine DF90A L is a breakthrough in outboard technology that delivers unparalleled power and efficiency for boating enthusiasts.
The 2025 Suzuki Marine DF90A L is a breakthrough in outboard technology that delivers unparalleled power and efficiency for boating enthusiasts.
| General Information | |
|---|---|
| Location | Charles Mill Marina |
| Status | New 2025 model |
| Make and Model | Suzuki Marine DF90A L |
| Engine Details | |
| Type | DOHC 16‑Valve, Single Cylinder |
| Power Output | Up to 90 hp |
| Operating RPM Range | 5300–6300 rpm |
| Displacement (Piston) | 91.7 in³ (1502 cc) |
| Bore × Stroke | 3.00 in x 3.30 in |
| Electrical System | |
| Alternator | 12V, 27A |
| Starter Type | Electric |
| Fuel and Oil | |
| Fuel Delivery | Multi‑Point Sequential Electronic Injection |
| Oil Capacity (Pan) | 4.2 qt (4.0 L) |
| Dimensions & Weight | |
| Recommended Transom Height | 20″ |
| Weight | 343 lbs |
| Trim and Propeller Options | |
| Trim Control | Power Trim & Tilt |
| Propeller Selection Range | 13–23 in. |
| Color Choices | |
| Available Colors | Pearl Nebular Black, Cool White |
The 2025 Suzuki Marine DF90A L combines cutting‑edge technology with user‑friendly features to provide a powerful yet efficient boating experience. Whether you’re racing across the lake or quietly fishing in calm waters, this outboard delivers performance and reliability that set it apart from competitors.
| Location | Charles Mill Marina | |
| Condition | New | |
| Year | 2025 | |
| Make | Suzuki Marine | |
| Model | DF90A L | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | General | |
| Propulsion Type | Powered |
| Engine | |
| Engine Type | DOHC 16-Valve |
| Engine Power | Output Max: 90 hp |
| Rated Engine Speed | Operating Range: 5300 - 6300 RPM |
| Displacement | Piston: 91.7 in (1502 cc) |
| Bore | 3.00 in (75 mm) |
| Stroke | 3.30 in (85 mm) |
| Cylinder Liners | 4 |
| Gear Ratio (Primary) | 2.59:1 |
| Ignition | System: Solid State Direct Ignition |
| Electric | |
| Alternator | 12V 27A |
| Starter | Electric |
| Fuel System | |
| Fuel System | Delivery: Multi Point Sequential Electronic Fuel Injection |
| Dimensions | |
| Transom Height | Recommended: 20" |
| Capacities | |
| Oil capacity | Pan: 4.2 qts (4.0 lts) |
| Weights | |
| Weight | 343 lbs |
| Features | |
| Features | Trim Position: Power Trim and Tilt | Propeller Selection: 13 - 23 |
| Color | |
| Colors | Pearl Nebular Black or Cool White |
| Engine Power | Output Max: 90 hp |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.