
$1,725.00
Coos Bay Marine Inc. | Coos Bay, OR
2025 Mercury Marine FourStroke 5 HP Outboard
The latest Mercury Marine 5‑hp outboard is engineered to give you freedom on the water. Compact, lightweight, and easy to install, this four‑stroke engine delivers instant power and smooth acceleration for long trips or quick getaways.
2025 Mercury Marine FourStroke 5 HP Outboard
The latest Mercury Marine 5‑hp outboard is engineered to give you freedom on the water. Compact, lightweight, and easy to install, this four‑stroke engine delivers instant power and smooth acceleration for long trips or quick getaways.
| Engine Details | |
|---|---|
| Power | 5 HP (3.7 kW) |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 123 CC / 7.5 CID |
| Electric & Fuel System | |
| Starter | manual |
| Fuel Capacity | 0.3 gal (1 L) integrated tank |
| Weight | |
| Dry Weight | 60 lb (26 kg) |
| Trim & Control | |
| Trim System | manual |
This new 2025 Mercury Marine FourStroke 5 HP outboard offers a perfect blend of power, reliability, and ease-of-use. Its lightweight construction makes it ideal for small boats or as an extra motor on larger vessels, while the EFI system ensures consistent performance across conditions.
Stock Number: 300203
Status: New
| Condition | NEW | |
| Stock Number | 300203 | |
| Year | 2025 | |
| Make | Mercury Marine® | |
| Model | FourStroke 5hp | |
| Vehicle Type | Outboard | |
| Category | Four Stroke | |
| Engine | 5MXLH Four Stroke | |
| Propulsion Type | Powered | |
| Steering Type | Tiller Handle | |
| Engine Type | Four Stroke | |
| Engine Power | 5 HP | |
| Fuel Type | Gas | |
| Dry Weight | 60 lbs |
| Engine | |
| Engine Power | 5 HP (3.7 kW) |
| Engine Type | 1 cylinder |
| Displacement | 7.5 CID (123 CC) |
| Electric | |
| Starter | Manual |
| Capacities | |
| Fuel Capacity | Integrated: 0.3 Gal (1L) |
| Weights | |
| Dry Weight | Lightest model available: 57 lbs (26 kg) |
| Features | |
| Features | Trim System: Manual |
| Dry Weight | 60 lbs approx. |
| Engine Power | 5 HP |
Payment calculations are just estimates. Rates and terms vary day to day. Not an agreement, informational purposes only. Contact dealer for current rates, terms, and payment plans, etc.
Advertised pricing excludes applicable taxes title and licensing and are subject to change without notice. Pricing may exclude any added parts, accessories or installation unless otherwise noted. Sale prices include all applicable offers. Not all options listed available on pre-owned models. Contact dealer for details.